Az utóbbi évtizedben az innovatív fejlesztési törekvések a helyi szintű foglalkoztatás megoldását és/vagy a foglakoztathatóság javítását kiemelt helyen kezelik. Ha sokszor sikeresek is ezek a kezdeményezések, egymástól elszigetelve, nem egymást erősítve működnek, a megszerzett tudást és tapasztalati tőkét nem osztják meg egymással, nem jön létre egy közhasznú tudásbázis. Éppen ezért fontos lenne, hogy a Kárpát-medencében elterjedt jó gyakorlatok elemzésre kerüljenek, Magyarországon megismerhetővé váljanak és a levont tanulságok minél szélesebb körben elterjedhessenek. Az adaptálható modellek ismertetése és elterjesztése ezért a projekt kiemelt céljai között szerepel.
Az erre irányuló kutatás során vizsgáljuk, hogy milyen európai és kiemelten Kárpát-medencei, közösségi fejlesztéseken alapuló foglalkoztatási kezdeményezések, modellek léteznek; miként lehet ezeket kategorizálni és értékelni egységes szempontrendszer alapján. Vizsgáljuk azt is, hogy milyen tanulságok vonhatók le a különböző típusú programok működéséből és ezek hogyan, milyen módon hasznosíthatók más társadalmi-gazdasági környezetben.
Fenti kutatások megvalósítása érdekében az első szakaszban összegyűjtjük az európai és kiemelten a Kárpát-medencei közösségi fejlesztéseken alapuló foglalkoztatási kezdeményezéseket (jó gyakorlatokat), majd a második szakaszban elemezzük és értékeljük őket. Végül egységes struktúrában honlapot építünk a megismert kezdeményezések bemutatásával, illetve a szakmai tanulságok és közösségi hálózatok megismerhetővé tételével.
Mindezen törekvések és kutatások elősegíthetik, hogy a legszélesebb társadalmi rétegek számára elérhető foglalkoztatási formák ismertek legyenek Magyarországon, a jó gyakorlatokból létrehozott közös tudásbázis további foglalkoztatás-fejlesztési alapot szolgáljon és összességgében hozzájáruljon a foglalkoztatottság javulásához.
A témában született tanulmányaink
A projekt 2020. december 29-én zárul, a tanulmányok ekkor kerülnek feltöltésre.
A projekt keretében külső partnereink által készített anyagok