2020. június 4., 16.32 óra. Órára pontosan száz esztendő telt el azóta, hogy Benárd Ágost népjóléti és munkaügyi miniszter és Drasche-Lázár Alfréd párizsi magyar nagykövet kézjegyével látta el az I. világháborút lezáró trianoni békediktátumot. E szerződés alapjaiban változtatta meg a Szent Korona országainak arculatát: új határokat húzva utódállamokat hozott létre, és új politikai alapokra helyezte a magyarság és a Kárpát-medence más népeinek együttélését.
Habár eltelt száz esztendő, a téma ma is aktuális, a békeszerződés következményei máig hatással vannak életünkre. Feladatot adnak, felelőssé tesznek minket külhoni nemzettársainkért, s nap mint nap emlékeztetnek minket a magyar nemzet sajátos helyzetére, az immár több országban is ápolt nyelvi, kulturális és történeti örökségünkre; a közös értékeinkre, melyek ma is élők, méltók a megőrzésre, s összekötnek minket – határon innen és túl.
Ebben a szellemben készült – a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az MTA Lendület–Trianon 100 kutatócsoport együttműködésében – egy, a középiskolai történelemtanárok és diákok körében végzett felmérés, élve a mélyinterjúk, az online kérdőíves adatgyűjtés és a fókuszcsoportos vizsgálatok eszközével. Segítségükkel megvizsgáltuk, hogy miként vélekednek ma a történelemtanárok és a diákok a versailles-i békeszerződésről, annak következményeiről, valamint azokról a történelmi eseményekről, okokról, melyek 1920-ban a megszületéséhez vezettek. Kutatásunk kiterjedt annak feltárására is, hogy a történelemtanárok milyen szempontok szerint, milyen eszközökkel, milyen gondolatisággal oktatják a témát, s hogy diákjaik hogyan viszonyulnak történelmünk e sorsfordító eseményéhez.
A kutatás eredményeit Az első világháborút lezáró békeszerződések mai megítélése magyarországi középiskolákban; történelemtanárok és diákok Trianonról – 100 évvel Trianon után című kutatási jelentésben tesszük közzé, mely az alábbi linken érhető el:
Az első világháborút lezáró békeszerződések mai megítélése magyarországi középiskolákban; történelemtanárok és diákok Trianonról - 100 évvel Trianon után