akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > A Márai Sándor-programról a Martosi Szabadegyetemen

A Márai Sándor-programról a Martosi Szabadegyetemen

A Kárpát-medencei magyar fiatalok jövőképét nagyban meghatározza az elvándorlás. A mai fiatalok kétharmada foglalkozik a gondolattal, hogy munkavégzés céljából kivándorol a Kárpát-medencéből – hangzott el az előadás nyitányaként. A hazacsábítás lehetőségeiről és a kivándorlás problematikájáról Őry Péter, Duray Miklós és Szász Jenő osztotta meg a gondolatait, keresve a lehetséges kitörési pontokat.

Őry Péter, az MKP alelnöke kifejtette, hogy a helyi közösségek tekintetében az elmúlt 25 év politikája is meghatározza az elvándorlás tényét és irányát. Kelet-Szlovákiából többen vándorolnak ki, illetve vándorolnak az ország fejlettebb nyugati térségeibe. Röviden felvázolta a belső migrációt, az ehhez kapcsolódó asszimiláció erősödését.

„A felvidéki magyarok nagyon szerették a szülőföldjüket, mindig visszatértek!” – kezdte felszólalását Duray Miklós. A társadalmi és gazdasági változás aspektusai mentén közelítette meg a témát. Mint kifejtette, a sorsfordító eseményeket követően is visszatértek a felvidéki emberek a szülőföldjükre, azonban ez 1990 után megváltozott. Az ipari struktúra változása előmozdította a szülőföldhöz való ragaszkodás változását, ugyanakkor- az ipari termelés változásaival egyetemben - a mezőgazdaság is veszített jelentőségéből. Mindez hozzájárult a kivándorláshoz, hiszennapjainkban a szülőföldnek nincs eltartó ereje – hangsúlyozta Duray.

Az egyéni felelősség fontosságát fogalmazta meg kiindulópontként Szász Jenő. „Magyar élet nincs a Kárpát-medencén kívül” – fejtette ki, reflektálva a magyar identitás megőrzésének fontosságára. Mint elmondta, a zs NSKI által elindított Márai Sándor-program lényege, hogy a kint élő fiatalokat visszacsábítsák. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke ismertette az elkezdett kutatást, amelynek keretébenkérdőíves vizsgálat folyamán vizsgálják a kivándorlás folyamatát, illetve a szülőföld iránti viszonyulástt. Az identitás megőrzésénél fontos a családi és szülőföldi környezet, mivel ezekkel visszafordítható a folyamat – vélte Szász Jenő.

Mint a fórumon elhangzott, az alacsonyabb végzettségű fiatalok hamarabb térnek vissza szülőföldjükre, mint a felsőfokú végzettségűek. Az ő esetükben a gazdasági kivándorlás folyamata figyelhető meg, nincs érvényesülési perspektívájuk. Háttérbe szorul az identitás kérdése, és előtérbe kerül a gazdasági létfenntartás. A szemléletváltáshoz a kisközösségi szerveződés újragondolása szükséges – jelentette ki Duray Miklós. Őry Péter mindezzel kapcsolatban megjegyezte: nemzetpolitikai kérdés a helybéli, családi alapú gazdaság megerősítése, hiszen ezzel is hozzájárulhatnánk a fiatalok visszacsábításához.

A Márai Sándor-programról a Martosi Szabadegyetemen

Szász Jenő és Duray Miklós a Márai Sándor-programról szóló fórumon (Fotó: Pásztor Péter)


Forrás: Felvidék.ma

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu