akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Soltész István kárpátaljai festőművész kiállítása a ...

Soltész István kárpátaljai festőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet immár harmadik éve minden hónapban bemutat egy külhoni magyar festőművészt a nemzet fővárosában, Budapesten. A Kárpát-haza Galéria kiállító művésze ezúttal Soltész István kárpátaljai festőművész, akinek tárlata szerda délután nyílt meg a nagyközönség előtt. 

A művész tanulmányait a Kijevi Állami Művészeti Főiskola építészeti karán végezte 1967-ben. Számos épület született meg tervei alapján például Remetén, Rákoson, Kusnicán vagy Szerednyén, melyek remekül ötvözik a népi és a modern építészet vívmányait. Az utóbbi évtizedekben azonban már a festészet terén bontakoztatta ki tehetségét. Olaj-, pasztell- és akvarellképeket készít, melyeket nagy sikerrel mutatatott már be egyéni kiállításain Ukrajnában, Franciaországban, Magyarországon és az Amerikai Egyesült Államokban. Csoportos kiállítások résztvevőjeként láthatta munkáit a közönség Ungváron, Kijevben, Ilosván, Beregszászon és Kassán.

Műveivel a hagyományosnak mondható, realista, figuratív kárpátaljai festészetet képviseli, amely a tájat, a természet gazdagságát, valamint az azt körülvevő sokszínű világot tekinti fő ihletforrásának. Alkotásain éppúgy megjelenik a kárpátaljai fatemplomok világa, mint a városrészek, várromok, erdei látképek, hegyormok, hófedte tájak és csörgedező patakok látványa.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, beszéde elején megemlékezett a pár napja tragikus hirtelenséggel elhunyt Magyar Lászlóról, aki szintén Kárpátalján élt és alkotott, s kiállító művésze volt a Kárpát-haza Galériának, valamint a Boldogasszony tárlatnak is. Szász Jenő kifejtette, hogy a kisebbségben élő magyarok közül a legkiszolgáltatottabb helyzetben kárpátaljai nemzettársaink vannak. Őket képviseli az ungvári Soltész István, aki a kárpátaljai festőiskola jeles képviselőjének, Soltész Zoltánnak a fia, amely tény áldás, de ugyanakkor nehézzé is teszi a művészi hivatást – szögezte le az elnök, majd hozzátette: Soltész Istvánban azonban az örökölt tehetségen kívül az a hitvallás munkál, hogy mindent csak jól vagy még jobban érdemes végezni.

Szabolcs Attila szerint a lelkekhez szavakkal eljutni nehéz, főleg magyar szóval, amely a nagyvilágban sokszor süket fülekre talál. „De ha muzsikus, festő, képzőművész szólal meg magyarul, azt évszázadok óta érti a világ.” Az az alkotó, aki megörökíti hazáját, az közösségét is építi– fejtette ki az alelnök, aki szerint Soltész István és édesapja nem hagyták el népüket, s hűek maradtak hazájukhoz még akkor is, amikor művészi kifejezőerejük, alkotásaik lenyűgözték az egész világ műértőit.

A képek önmagukért beszélnek, jelentette ki Filep Sándor: az egyszerűség, a harmónia, a pontos komponálás, a könnyedség, a természet utáni vágyódás – amelyben a festő fel tud oldódni – mind megjelennek a kiállított képeken.

 A kiállítás megnyitón Petrás Mária népdalénekes működött közre. A tárlat július 29-ig tekinthető meg. 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu