A Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége (KMVSZ) által megrendezésre kerülő Turul Expo azzal a céllal indult útjára három évvel ezelőtt, hogy lehetőséget teremtsen a kárpátaljai és Kárpát-medencei magyar vállalkozók, gazdálkodók számára termékeik bemutatására és a határokon átívelő kapcsolatépítésre, piacbővítésre. Az ez évi kétnapos, tiszapéterfalvai rendezvényre öt országból közel 100 kiállító érkezett.
A rendezvény ünnepélyes megnyitóján Magyar Levente gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár köszöntőjében kiemelte, hogy a magyar kormány a következő években több milliárd forinttal járul hozzá a Kárpátalján élő magyar vállalkozók megerősítéséhez, s ezáltal a magyarság megmaradásához. Elmondta, hogy a gazdaságfejlesztési program keretében néhány napon belül kihirdetésre kerülhet az első, kétmilliárd forint keretösszegű pályázati forduló, mellyel több ezer vállalkozó juthat a következő időszakban jelentős mértékű támogatáshoz. Hangsúlyozta, a legfontosabb cél az, hogy az elsősorban mezőgazdasági termelőknek, valamint az ipar és a turizmus területén tevékenykedő vállalkozóknak szánt gazdaságélénkítő csomag minél hatékonyabban kerüljön felhasználásra.
Szász Jenő, a társrendező Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a kárpátaljai magyar emberek, gazdálkodók szorgos munkájának az eredménye ez a minden szempontból jelentős mértékű rendezvény. Az NSKI vezetője szülőföldjéhez, Székelyföldhöz hasonlítva Kárpátalját kiemelte, hogy a kárpátaljai magyarságot az őszinteség, a tisztaság, a küzdeni akarás jellemzi. Kárpátalján – szavaival élve –, a „legtisztább magyar világban” erőt meríthet minden magyar ember, így örömmel álltak a kezdeményezés mellé és lettek társrendezői a III. Turul Exponak.
Brenzovics László parlamenti képviselő, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke kifejtette, hogy a kárpátaljai magyarság megmaradása érdekében hagyományaink és kulturális értékeink megőrzése mellett a gazdaságfejlesztés, a közös tervezés, a kapcsolatépítés elengedhetetlen. A III. Turul Expo pedig teljes mértékben ezt a célt szolgálja, így a rendezvény megszervezéséért köszönetét fejezte ki a KMVSZ vezetőségének.
Dr. Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora kiemelte, hogy a gazdaság és az oktatás eredményes fejlesztése csak párhuzamosan, egymást erősítve, egymásra épülve történhet. Minőségi oktatási rendszer nélkül, ugyanis nincs erős gazdaság, s ez fordítva is igaz – a jó oktatás a hosszú távú sikeres gazdaság záloga. Magyarország Kormánya pedig ezt felismerve mindkét szektorba jelentős összegeket fektet Kárpátalján.
Virág László, a KMVSZ elnöke köszönetét fejezte ki a szervezet partnereinek, így a Nemzetstratégiai Kutatóintézetnek is, hogy a rendezvény mögé álltak. A jövőbe tekintve reményét fejezte ki, hogy a kiállítás mindenki számára emlékezetes marad és a szervezet fennállásának jövő évi 20. évfordulójáig továbbra is olyan eredményeket tudnak felmutatni, mely méltó lesz a KMVSZ eddigi sikeres tevékenységéhez és a jubileumhoz.
A III. Turul Expoval párhuzamosan a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet szervezésében az I. Lovasnap és az V. KurucFeszt is megrendezésre került ezen a hétvégén Tiszapéterfalván.