A megnyitón Szarvas Péter Békéscsaba polgármestere köszöntötte a hazai és külhoni vendégeket és támogatásáról biztosította a rendezvényt. Kiss Tibor alpolgármester a kultúra, a néptánc és népzene nemzetmegtartó erejét hangsúlyozta.
Molnár György, az NSKI hálózatfejlesztési igazgatója elmondta, hogy e találkozó nemzetstratégiai jelentőségű és példamutatónak tartotta azt a civil összefogást, mellyel Kárpát-medencei szinten létrejött e program.
Szente Béla, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója, és a rendezvény háttértámogatója örömét fejezte ki, hogy a program megmozgatja a helyi közösséget, ezen belül a Mezőmegyeri Kézműves Falu létrejöttét méltatta, valamint azt, hogy ez évben kibővült a rendezvény az I. Kárpát-medencei Fazekas Találkozóval.
Futó Zsolt, a program ötletgazdája nyitotta meg a rendezvényt, ez után a helyi egyházak képviselői megáldották a résztvevőket.
A rendezvényen népzenei koncertek, táncházak, néptáncműsorok, gyermekjátszók, népi kézműves bemutatók színesítették a programot. A találkozó központi eleme a magyar autentikus népzene volt, a három napos, több helyszínen zajló programsorozaton részt vettek magyarországi és külhoni zenekarok, szólisták, Őrvidéktől Kárpátaljáig, Erdélytől a Felvidékig és az egész magyar nemzet népzenei kincsét felvonultatták.
A mezőmegyeri esemény több kiállítással várta az érdeklődőket, a Bartók Béla emlékév alkalmából rendezett tárlat mellett Gyermekpáva fotókiállítást, Munkácsy Mihály Múzeum viselettörténeti gyűjteményét, valamint a Fazekas Találkozó vendégeinek munkáit is megismerhették a látogatók.