Papp Imre, a Jászság Népi Együttes alapító-művészeti vezetője és a Csángó Fesztivál alapító-elnöke felvezetőjében rámutatott, hogy a Jászság tradicionálisan erős, polgárosodott közösségeinek országos összehasonlításban is kiemelkedő a vállalkozói és ipari kultúrája, és mindez kitűnő terepet kínál a határon átnyúló magyar vállalkozói együttműködéseknek. A Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke által fővédnökölt népszerű rendezvény közönségének tagjai között voltak üzletemberek, fejlesztéspolitikai szervezetek munkatársai, kamarai és banki tisztviselők, felsőoktatási képzőhelyek képviselői, az anyaországból és külhonból egyaránt.
Az eseményt a jászkapitány is megtisztelte jelenlétével, az egybegyűlteket Pócs János, a Jászság országgyűlési képviselője és Dr. Szabó Tamás Jászberény polgármestere is köszöntötte. A neves vállalkozók, kamarai és felsőoktatási vezetők, népművelők és kutatók előadásai keretében szó esett a határon inneni és túli uniós és kormányzati pályázati- és hitellelhetőségekről, egyes hagyományos szakmák által képviselt értékekről, a hungarikumok és a kultúra gazdasági szerepéről. Az előadások keretén belül Dr. Péti Márton, az NSKI igazgatóhelyettese a Kárpát-haza gazdaságfejlesztési kilátásait ismertette.
A találkozó kiváló lehetőséget teremtett a helyi, valamint az erdélyi, a felvidéki, a kárpátaljai vállalkozók közötti kapcsolatok építésére. A gazdag program egyik fénypontjaként a résztvevők ellátogattak az egyik legnagyobb magyarországi családi vállalkozás, a több külhoni telephellyel is rendelkező Jász-Plasztik Kft. székházába és központi üzemébe.
