A különleges természeti szépségéről, rovásírásos templomáról, és az immár két évtizedes épület-mentő programjáról is híres Énlaka, amelynek 165 portájára mindössze 120 állandó lakó jut, látogatók ezreit vonzza a Kárpát-medencéből és a nagyvilágból.
A Pécsi Tudományegyetem két tanszéke és elkötelezett tanárgárdája már negyedik éve viszi szakmai gyakorlatra hallgatóinak egy részét Énlakára. Az idei terepmunka keretében három szakmacsoport – építész, régész, néprajz-szociológia – képviselői dolgoztak a faluban.
Míg Prof. Visy Zsolt vezetésével a régészek a falu szélén húzódó római limes-castellum ásatási munkálatain, addig Dr. Kondor Tamás tanszékvezető docens és építész hallgatói a falu műemléki felmérésén dolgoztak. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2013-tól vesz részt a „falumentő” mintaprogramban, s most először indított útjára kutatócsoportot azért, hogy a falu egy emberöltőt (1985–2016) átfogó gazdaság- és társadalomtörténeti vizsgálatát elvégezzék. Ebben a munkában az ELTE BTK két néprajz szakos végzős hallgatója, valamint a Néprajzi Múzeum munkatársa is segítségükre volt. Az NSKI kutatócsapata mintegy félszáz háztartásinterjút és több ezer fényképet készített a megélhetési stratégiák leírására és dokumentálására.