A Kárpát-medence számos pontjáról érkező résztvevők kiváló szakemberektől tanulhatták meg hogyan lehet szűkebb hazájukat néprajzi és szociológiai módszerekkel közelebbről megismerni és leírni. A megszerzett elméleti tudást gyakorlati feladatok során kamatoztathatták a helyszínen interjúkészítés, kérdőívezés, internetes adatgyűjtés, valamint videó-anyagok készítése során.
A szülőföldön maradás, illetve a kivándorlás problematikáját a táborozók interaktív beszélgetések keretei között járhatták körbe, megismerve helyi politikusok, ifjúpolitikusok, vállalkozók, művészek, pedagógusok, illetve a keresztény egyházak képviselőinek álláspontjait. A komoly hangvételű programok mellett a kikapcsolódásra is jutott idő, amelyről az Anima Sound System együttes, valamint Vaszi Levente és barátai gondoskodtak.
Mivel a pályázati anyagok elbírálásakor az NSKI a nemzeti elkötelezettség mellett az egyediséget is figyelembe vette, egy nagyon sokszínű, tehetséges társaságot sikerült összeválogatni, akik nemcsak az előadásokból, kerekasztal-beszélgetésekből, de egymástól is sokat tanultak. Az elméleti és gyakorlati tudáson túl pedig szoros kapcsolatok is kialakultak olyan magyar fiatalok között, akik másként talán soha nem is találkoztak volna.
A tábor hosszú távú célja, hogy az elméleti és a gyakorlat tudást megkapott résztvevők segítsenek feltérképezni a magyar fiatalok kivándorlásának jelenségét, és hazatérésük feltételeit azáltal, hogy két-három tartósan külföldön élőt, annak családját vagy már hazatért fiatalt a tanult módszerekkel meginterjúvoljanak, kérdőívet töltessenek ki velük. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai bíznak abban, hogy saját kutatásaik mellett az így összegyűlt anyagot is felhasználva, átfogó képet alkothatnak a magyarság megmaradási és elvándorlási gyakorlatáról.