akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Temesváron a Boldogasszony kiállítás: „A Magyarok ...

Temesváron a Boldogasszony kiállítás: „A Magyarok Nagyasszonyának tisztelete igazi közösséggé olvaszthatja a magyarságot”

Száztizenöt esztendővel ezelőtt, 1901. október 13-án a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére szentelték fel a temesvár-gyárvárosi római katolikus plébániatemplomot. A város legnagyobb római katolikus templomának alapkövét 1896-ban, a honfoglalás ezeréves évfordulóján helyezték el, ezért Millenniumi templom néven került be a köztudatba.

A kerek évfordulós búcsús szentmisét dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök celebrálta, Őexcellenciája Roos Márton temesvári püspök és az egyházmegye papjai részvételével. A Boldogasszony-kiállítás megnyitójával egybekötött búcsúünnepen részt vett Őszentsége Ioan Selejan, a Bánság metropolitája, Pantelic Lukijan budai szerb ortodox püspök, Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke. 

A szentbeszéd során dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök Szűz Mária, a Magyarok Nagyasszonya népünk életében betöltött különleges szerepéről beszélt, akinek tisztelete igazi közösségé olvaszthatja a magyarságot. „Miért tiszteljük Szűz Máriát? Mert egész életében nyitott szívvel fogadta és megtartotta Isten szavát. Az ő példáját kell mi is kövessük, mert boldog az, aki Isten szavát hallgatja és meg is tartja” – mondta a szeged-csanádi püspök.

Ft. Kapor János, a Millenniumi templom plébánosa köszönetet mondott az Emberi Erőforrások Minisztériumának és a Temesvári Polgármesteri Hivatalnak a műemlék templom megújulásához nyújtott jelentős segítségért. Soltész Miklós államtitkár ünnepi beszédében háláját fejezte ki az ősöknek, akik megtervezték, alig öt év alatt megépítették és száz esztendő elteltével is megőrizték a Millenniumi templomot. „Csodálatos, hogy bár ez a templom a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére szenteltetett fel, mégis román, német és más nemzetiségek is otthonra leltek ebben a templomban” – mondta Soltész Miklós, aki szerint a Millenniumi templomban megvalósultak Márton Áron püspök gondolatai, aki az egymásra utalt nemzetek és keresztények óriási felelősségéről beszélt. „Ó, ha több kölcsönös tisztelet volna bennünk egymás iránt. Ha népünk többi csoportjait is őszinte nyíltszívűséggel tudnánk nézni, s ha a népek egymást tudnák az Isten képére alkotott ember más nyelvű csoportjának tekinteni, az emberiség szeméből sok könny, szívéből sok gyűlölet kiszikkadna. Saját népük érdekét azok szolgálják jól, akik egymásra nem öltögetik a rágalom és a lenézés fullánkjait, akik kijönnek a szomszéddal, a hivatali társsal, akik nem bántják azt, akinek más a vallása vagy más a nyelve” – idézte Márton Áron püspök ma is érvényes gondolatait Soltész Miklós.

A Temesváron hagyományos ökumenizmus szellemében, a Millenniumi templom búcsúünnepén és a Boldogasszony kiállítás-megnyitón meghívottként részt vett Őszentsége Ioan Selejan, a Bánság metropolitája és Pantelic Lukijan budai szerb ortodox püspök, valamint a temesvári református és az evangélikus-lutheránus egyház képviselői. A budai szerb ortodox püspök magyar nyelven köszöntötte az egybegyűlteket, Selejan metropolita pedig egy XVII. századi, Szűz Máriát ábrázoló csodálatos üvegfestménnyel ajándékozta meg Soltész Miklós államtitkár urat. „Mielőtt édesanyám meghalt, Szűz Mária gondjaira bízott engem – mondta Selejan metropolita –, biztos vagyok benne, hogy ebben a Mária oltalmába ajánlott templomban még sokan vannak, akiket Szűz Máriára bízott az édesanyjuk és Ő valamennyiünknek a gondunkat viseli. Szűz Mária tisztelete jegyében ebben a templomban egymásra talált legalább három nép, a magyar, a román és a szerb és azt kívánom, hogy ebben a bánsági régióban békesség uralkodjon, többé ne dörögjenek a fegyverek”.

A búcsús szentmise alkalmából hivatalosan is megnyitották a Boldogasszony-kiállítást, amely Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke jóvoltából jutott el Temesvárra. Szász Jenő örömmel nyugtázta, hogy két és fél évvel ezelőtt Kárpát-medencei vándorútjára elindított Boldogasszony-kiállítás „hazaérkezett” a Magyarok Nagyasszonya oltalmába ajánlott gyönyörű templomba és erősíti a temesvári felekezetek, egyházak közötti ökumenikus párbeszédet. Az 55 kortárs művész Szűz Máriát ábrázoló alkotását felvonultató kiállítás anyagát Tóth Norbert kurátor mutatta be a hallgatóságnak.

Az ünnepi szentmisét a csíksomlyói kegytemplom kórusának szárnyaló egyházi énekei színesítették. A himnusz és a Szózat eléneklése után a búcsús tömeg kivonult a templom előtti térre, ahol az Eszterlánc néptánccsoport szatmári tánccal, a Százszorszép csoport gyermek-lakodalmas játékkal örvendeztette meg a közönséget.

 

Forrás: Nyugatijelen.com 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu