
A székelyudvarhelyi ünnepség résztvevői a Márton Áron térről fáklyákkal vonultak az Üldözöttek és Áldozatok Emlékművéhez, ahol Sándor Balázs volt ’56-os elítélt emlékezett egykori bajtársaira. A koszorúzás után a tömeg csendben levonult a volt Stúdió Mozi épületébe, ahol Gálfi Árpád polgármester mondott köszöntő beszédet. „Az ’56-os forradalom mártírjainak köszönhetjük, hogy ma szabadon élhetünk és szabadon emlékezhetünk rájuk. Muszáj emlékeznünk ahhoz, hogy az egészséges nemzeti öntudat visszakerüljön minden magyar szívébe” – jelentette ki a polgármester. Csige Sándor Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja hangsúlyozta, hogy ahol „nem felejtik a hősöket, ott mindig lesznek újak”.
Őket követően Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke tartott ünnepi beszédet, majd a Nemzetstratégiai Kutatóintézet nevében emléklapokat, emlékérméket és kitüntetéseket adott át az udvarhelyszéki ötvenhatosok elítéltjeinek: Sándor Balázsnak, a homoródalmási származású, akkor IV. éves unitárius teológiai hallgatónak, akit 1958-ban tartóztattak le az Erdélyi Magyar Ifjúsági Szövetség tevékenysége kapcsán és államellenes cselekedetekért 25 év börtönre ítélte a Kolozsvári Katonai Törvényszék; Kovács Gyula matematikatanárnak, akit az ún. Puskás-csoport államellenes tevékenysége miatt 8 év börtönre ítéltek; Török Mihály főhadnagynak, akit államellenes cselekedetekért 12 év börtönre ítéltek; Hadnagy István diáknak, akit a marosvásárhelyi ún. Fekete Kéz csoportosulás tevékenysége kapcsán fegyveres összeesküvés és államellenes cselekedetek miatt 8 év börtönre ítéltek, valamint Páll Lászlónak, a Marosvásárhelyi Építészeti Technikum diákjának, akit ugyancsak a Fekete Kéz tevékenysége kapcsán 56-os szervezkedéssel vádolták és államellenes cselekedetek miatt 15 év börtönre ítéltek.
A rendezvényen első alkalommal adták át a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal által alapított Vasszékely-díjakat, amelyeket olyan 25–45 év közötti személyek kaphatnak meg, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a város fejlődéséhez és ragaszkodnak magyarságukhoz, szülőföldjükhöz. Az első év díjazottjai Fazakas Szabolcs, a Székely Legendárium projekt ötletgazdája, György István asztalitenisz-edző, Kováts Árpád és Szidónia, a Kováts Fényképészet örökösei és működtetői, valamint Berecz Andrea gasztroenterológus voltak, illetve posztumusz díjat kapott a nemrég elhunyt Orbán Katalin Zsuzsanna, a sérült gyerekeknek segítő Orbán Alapítvány létrehozója. A díjat nővére, Orbán Ágnes vette át.
Az ünnepség végén Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke – mint a díjalapításnak ihletet adó Vasszékely szobor újraálmodója és felállítója - emlékplakettet vehetett át Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármestertől.
Az eseményről készült MTVA tudósítást itt megtekintheti: