A Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai immár harmadik alkalommal kapcsolódtak be a Miskolci Egyetem Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézete és az Észak-magyarországi Regionális Kutatásokért Alapítvány (ÉMORKA) által idén, október 20-án már hatodik alkalommal megrendezésre kerülő Margó esettanulmány-készítő versenybe.
A Miskolci Egyetem és az ÉMORKA a Magyarország és a szomszédos országok felsőoktatási intézményeiben tanuló hallgatók számára írja ki a megmérettetést, amelyre 3 fős hallgatói csapatok nevezhetnek periferikus térségek vagy települések foglalkoztatási kezdeményezéseit, programjait értékelő, elemző pályamunkával. A rendezvénysorozat célja a hallgatók tudásának elmélyítése, közösségi felelősségtudatának erősítése és tudásuk megmérettetése révén a helyi fejlesztésbe bevonható energiák felerősítése.
Lassan hagyománnyá válik, hogy az NSKI intézményi szinten is bekapcsolódik a verseny döntőjének lebonyolításába, munkatársai pedig részt vesznek a rendezvényen. Az idei évben a Fenntartható gazdasági és területi együttműködések osztályának két munkatársa, Schwarcz Gyöngyi osztályvezető és Siklósi Rozália kutatási és stratégiai referens képviselte az intézetet a versenyen. Az idei verseny középpontjában a társadalmi vállalkozások álltak, a helyi foglalkoztatáshoz sikerrel hozzájáruló kezdeményezések hátterének, működésének és eredményeinek elemzését kellett elvégeznie a csapatoknak, kitérve az adaptáció vagy a továbbfejlesztés lehetőségeire is. A döntőre négy kiválóan felkészült egyetemi csapat érkezett, mindannyian színvonalas kiselőadást tartottak a kiválasztott vállalkozások foglalkoztatási gyakorlatáról, illetve kreatív és előremutató fejlesztési ötleteket, irányokat fogalmaztak meg a továbblépés és/vagy az adaptáció érdekében.
A zsűri munkáját idén a vendéglátó egyetem Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézetének igazgatója, Dr. Nagy Zoltán irányította, részt vett benne Szendrák Dóra, a miskolci Regionális Civil Központ Alapítvány ügyvezetője, Osgyáni Gábor projektfejlesztési szakértő, illetve - az Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseletében - Schwarcz Gyöngyi osztályvezető. Mindannyian egyetértettek abban, hogy az egyetem és az ÉMORKA kezdeményezése további folytatásra érdemes, mert fontos megtalálni, és ugyanakkor motiválni a vidék problémái iránt érdeklődő, megoldásukért elkötelezetten tenni akaró, felsőoktatásban tanuló fiatalokat. A barátságos és támogató légkörben zajló versenyt az Eötvös Loránd Tudományegyetem nemzetközi tanulmányok szakos hallgatóiból álló csapata nyerte a ferencvárosi FESZOFE Nonprofit Kft. foglalkoztatást javító és a hajléktalanok re-integrációját célzó tevékenységének bemutatásával. Második helyezett „A Bergendóc Szociális Szövetkezet működésének és eredményeinek értékelése” című pályamunkával a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök alapszakos hallgatóiból álló csapata lett. Megosztott harmadik helyet kapott a Miskolci Egyetem két csapata, az egyik a város tulajdonában álló, megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató Kft., a másik a fogyatékkal élők és megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását, társadalmi integrációját célul tűző Szimbiózis Alapítvány tevékenységét elemezte.
A döntőben részt vevő csapatok az ÉMORKA által felajánlott pénzjutalomban, illetve az Nemzetstratégiai Kutatóintézet könyvjutalmában részesültek.