akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > „Margó” esettanulmány-készítő verseny 

„Margó” esettanulmány-készítő verseny

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai immár harmadik alkalommal kapcsolódtak be a Miskolci Egyetem Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézete és az Észak-magyarországi Regionális Kutatásokért Alapítvány (ÉMORKA) által idén, október 20-án már hatodik alkalommal megrendezésre kerülő Margó esettanulmány-készítő versenybe.

A Miskolci Egyetem és az ÉMORKA a Magyarország és a szomszédos országok felsőoktatási intézményeiben tanuló hallgatók számára írja ki a megmérettetést, amelyre 3 fős hallgatói csapatok nevezhetnek periferikus térségek vagy települések foglalkoztatási kezdeményezéseit, programjait értékelő, elemző pályamunkával. A rendezvénysorozat célja a hallgatók tudásának elmélyítése, közösségi felelősségtudatának erősítése és tudásuk megmérettetése révén a helyi fejlesztésbe bevonható energiák felerősítése.
Lassan hagyománnyá válik, hogy az NSKI intézményi szinten is bekapcsolódik a verseny döntőjének lebonyolításába, munkatársai pedig részt vesznek a rendezvényen. Az idei évben a Fenntartható gazdasági és területi együttműködések osztályának két munkatársa, Schwarcz Gyöngyi osztályvezető és Siklósi Rozália kutatási és stratégiai referens képviselte az intézetet a versenyen. Az idei verseny középpontjában a társadalmi vállalkozások álltak, a helyi foglalkoztatáshoz sikerrel hozzájáruló kezdeményezések hátterének, működésének és eredményeinek elemzését kellett elvégeznie a csapatoknak, kitérve az adaptáció vagy a továbbfejlesztés lehetőségeire is. A döntőre négy kiválóan felkészült egyetemi csapat érkezett, mindannyian színvonalas kiselőadást tartottak a kiválasztott vállalkozások foglalkoztatási gyakorlatáról, illetve kreatív és előremutató fejlesztési ötleteket, irányokat fogalmaztak meg a továbblépés és/vagy az adaptáció érdekében.

A zsűri munkáját idén a vendéglátó egyetem Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézetének igazgatója, Dr. Nagy Zoltán irányította, részt vett benne Szendrák Dóra, a miskolci Regionális Civil Központ Alapítvány ügyvezetője, Osgyáni Gábor projektfejlesztési szakértő, illetve - az Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseletében - Schwarcz Gyöngyi osztályvezető. Mindannyian egyetértettek abban, hogy az egyetem és az ÉMORKA kezdeményezése további folytatásra érdemes, mert fontos megtalálni, és ugyanakkor motiválni a vidék problémái iránt érdeklődő, megoldásukért elkötelezetten tenni akaró, felsőoktatásban tanuló fiatalokat. A barátságos és támogató légkörben zajló versenyt az Eötvös Loránd Tudományegyetem nemzetközi tanulmányok szakos hallgatóiból álló csapata nyerte a ferencvárosi FESZOFE Nonprofit Kft. foglalkoztatást javító és a hajléktalanok re-integrációját célzó tevékenységének bemutatásával. Második helyezett „A Bergendóc Szociális Szövetkezet működésének és eredményeinek értékelése” című pályamunkával a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök alapszakos hallgatóiból álló csapata lett. Megosztott harmadik helyet kapott a Miskolci Egyetem két csapata, az egyik a város tulajdonában álló, megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató Kft., a másik a fogyatékkal élők és megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását, társadalmi integrációját célul tűző Szimbiózis Alapítvány tevékenységét elemezte.

A döntőben részt vevő csapatok az ÉMORKA által felajánlott pénzjutalomban, illetve az Nemzetstratégiai Kutatóintézet könyvjutalmában részesültek.

 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu