akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Komárom visszacsatolásának 78. évfordulójára emlékeztek

Komárom visszacsatolásának 78. évfordulójára emlékeztek

November 5-én este a dél-komáromi Szabadság téren álló I. világháborús emlékműnél - a dél-komáromi Endresz Csoport Egyesület és az észak-komáromi Egy Jobb Komáromért polgári társulás szervezésében – Komárom visszacsatolásának 78. évfordulója alkalmából megemlékező ünnepséget tartottak A megemlékezésen Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese is beszédet mondott.

Az 1938. november 2-án meghozott első bécsi döntésnek köszönhetően újra Magyarországhoz tartozhatott Komárom, Kassa, Rozsnyó, Ungvár, Munkács, Beregszász, Rimaszombat, Érsekújvár, Léva és Losonc városa. A II. világháború után megkötött párizsi béke azonban a második bécsi döntéssel együtt érvénytelennek nyilvánította a korábbi döntést, a visszacsatolt területek pedig újra Csehszlovákiáé lettek.

Immár egy évtizede a Szabadság téren minden évben megemlékezünk a döntésről, miközben a Duna két partján fekvő Komáromot sok szempontból továbbra is szerves egésznek tekintjük. Örvendetes, hogy egyre több polgári társulás, párt és egyesület gondolja-érzi hozzánk hasonlóan azt, hogy egyéb fontos történések mellett az első bécsi döntésnek sem szabad feledésbe merülnie – fejtette ki Arlett Tamás, a főszervező Endresz Csoport Egyesület elnöke.

Fráter Olivér az első bécsi döntés következményeiről, és máig tartó hatásairól beszélt. Az elnökhelyettes kiemelte, hogy az Európai Unióban nem nagyon értik azt, hogy míg jelenleg a Dunától északra Szlovákia, délre pedig Magyarország található, 1938 táján ez az egész térség javarészt magyarok által lakott terület volt, s az etnikai arányok csak a későbbiekben változtak meg. Ennek ellenére manapság is több szálon – kulturális, gazdasági és személyes kapcsolatok révén is –kötődnek egymáshoz a magyar-szlovák határ innenső és túloldalán élők, éppen ezért megfelelően kell kezelni a magyarsággal kapcsolatos kérdéseket. Már „csak“ az hiányzik, hogy a túlparti magyarok is teljes mértékben megkapják az őket illető jogokat – szögezte le az NSKI elnökhelyettese.

Forrás: Hírek.sk

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu