A szervezők – akikhez közreműködőként a Nemzetstratégiai Kutatóintézet is csatlakozott - a konferencia-sorozat kapcsán kimondva és kimondatlanul is a magyar kultúra nagyfokú nyitottságát, erős integráló képességét hangsúlyozzák, hisz ez a képesség nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a magyar nemzet viszontagságos körülmények között is fennmaradjon. A konferencia-sorozattal a kérdéskört különböző történelmi korszakokra bontva kívánják vizsgálni, az első alkalommal a témába való általános bevezetőt kulturális antropológusok és etnográfusok tartották.
A rendezvényen előadott Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója is, aki a magyar nemzeti kultúra integratív szerepét hangsúlyozta, s előadását Ottlik Géza: Iskola a határon című írásának részletével zárta: „A mohácsi csata négyszázadik évfordulója közeledett éppen. Fura dolognak látszik talán, vereséget megünnepelni, de hát aki a győzelmét ünnepelhette volna itt most, a hatalmas ottomán világbirodalom, már nem volt meg. A tatároknak is nyomuk veszett, sőt időközben, szinte a szemünk láttára, a szívós Habsburg-császárságnak is. Megszoktuk hát, hogy egyedül ünnepelgessük vesztett nagy csatáinkat, melyeket túléltünk. Talán azt is megszoktuk, hogy a vereséget izgalmasabb, sűrűbb anyagból való és fontosabb dolognak tartsuk a győzelemnél - mindenesetre igazibb tulajdonunknak.”
Köszönet illeti az O’sváth Alapítvány és Gyűjtemény munkatársait a konferencia megszervezéséért és lebonyolításáért, a helyi és a környékbeli fiatalokat és idősebbeket, akik kitartó érdeklődéssel követték az előadások sorát, és köszönet illeti Kovács Sándor országgyűlési képviselőnek, aki a program támogatójaként sokat tesz a térség kulturális életének felpezsdítéséért.