akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Szülőföldjére érkezett Az átányi parasztember szerszámai ...

Szülőföldjére érkezett Az átányi parasztember szerszámai című kötet

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Néprajzi Múzeum gondozásában a tavalyi év végén jelent meg magyarul a Heves megyei Átány hagyományos népéletét feldolgozó nagyszabású könyvtrilógia utolsó kötete, Az átányi parasztember szerszámai címmel. A kötet magyar nyelvű kiadása régi adóssága volt a magyar néprajztudománynak, hiszen a korabeli politikai rendszer miatt mindezidáig csak német nyelven jelenhetett meg. 

Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatója, valamint Máté György, a Néprajzi Múzeum főosztályvezetője Gönczi Mihály polgármesternek és Átány Község képviselő-testületének is átadott egy-egy példányt, egy kötetet pedig Átány lakóinak is dedikáltak. Mivel az átányi lakosok számára is igen fontos és kedves volt ez a kutatás és a kötetek, ezért fontos szimbolikus gesztus volt, hogy Az átányi parasztember szerszámai című kötetet személyesen adhatták át a település elöljáróinak és a település népéletét kiválóan ismerő személyeknek.

A magyar nyelvű szöveg és a több ezer fotó és ábra gondozása után a hazai kiadás 2016-ban, több mint 50 esztendős késéssel valósulhatott meg. A míves formátumú könyv megjelenését sajnos egyik szerző – Fél Edit és Hofer Tamás - sem élhette már meg, ezért a kiadás a két jeles magyar néprajzkutató előtti tisztelgés is egyben.

Az Átány-trilógia első kötete 1997-ben jelent meg Arányok és mértékek a paraszti gazdálkodásban címmel, melyet 2010-ben a Mi korrekt parasztok... Hagyományos élet Átányon kötet követett. Jelen kötet a helyi gazdálkodás grandiózus tudás- és eszközanyagát foglalja össze, ezért néprajzi monográfiaként és a fenntartható ökogazdálkodás kézikönyveként egyaránt értékelhető. A településen a Nemzetstratégiai Kutatóintézet támogatásával évek óta rendeznek néprajzi gyűjtő utakat, egyetemi gyűjtési gyakorlatokat, és jelenleg tervezés alatt áll az Átány-kutatás utolsó, egyelőre erősen töredékes kötetének megírása és kiadása is, Átányi sorsok és életutak munkacímen. Emellett létrehoztak egy állattartó gazdaságot, „élő paraszti portát” is, mely segít a kutatások során felhalmozott elméleti tudásanyag gyakorlati tovább éltetésében, emellett jelentős szerepet kap Átány élelmezésében, valamint munkahelyeket biztosít és turisztikai vonzerőt kínál a településnek.

A hivatalos könyvbemutatóra a Néprajzi Múzeumban, illetve Átány községben idén januárban és februárban kerül sor.   

Fotók: Átány Község Önkormányzata, NSKI

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu