Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatója, valamint Máté György, a Néprajzi Múzeum főosztályvezetője Gönczi Mihály polgármesternek és Átány Község képviselő-testületének is átadott egy-egy példányt, egy kötetet pedig Átány lakóinak is dedikáltak. Mivel az átányi lakosok számára is igen fontos és kedves volt ez a kutatás és a kötetek, ezért fontos szimbolikus gesztus volt, hogy Az átányi parasztember szerszámai című kötetet személyesen adhatták át a település elöljáróinak és a település népéletét kiválóan ismerő személyeknek.
A magyar nyelvű szöveg és a több ezer fotó és ábra gondozása után a hazai kiadás 2016-ban, több mint 50 esztendős késéssel valósulhatott meg. A míves formátumú könyv megjelenését sajnos egyik szerző – Fél Edit és Hofer Tamás - sem élhette már meg, ezért a kiadás a két jeles magyar néprajzkutató előtti tisztelgés is egyben.
Az Átány-trilógia első kötete 1997-ben jelent meg Arányok és mértékek a paraszti gazdálkodásban címmel, melyet 2010-ben a Mi korrekt parasztok... Hagyományos élet Átányon kötet követett. Jelen kötet a helyi gazdálkodás grandiózus tudás- és eszközanyagát foglalja össze, ezért néprajzi monográfiaként és a fenntartható ökogazdálkodás kézikönyveként egyaránt értékelhető. A településen a Nemzetstratégiai Kutatóintézet támogatásával évek óta rendeznek néprajzi gyűjtő utakat, egyetemi gyűjtési gyakorlatokat, és jelenleg tervezés alatt áll az Átány-kutatás utolsó, egyelőre erősen töredékes kötetének megírása és kiadása is, Átányi sorsok és életutak munkacímen. Emellett létrehoztak egy állattartó gazdaságot, „élő paraszti portát” is, mely segít a kutatások során felhalmozott elméleti tudásanyag gyakorlati tovább éltetésében, emellett jelentős szerepet kap Átány élelmezésében, valamint munkahelyeket biztosít és turisztikai vonzerőt kínál a településnek.
A hivatalos könyvbemutatóra a Néprajzi Múzeumban, illetve Átány községben idén januárban és februárban kerül sor.
Fotók: Átány Község Önkormányzata, NSKI