A kiállításmegnyitón katonadalokkal hangolt a Fúvós Qvartett. A 20. századi magyar hadtörténelem kiemelkedő alakja, Kratochvil Károly altábornagy halálának 70. évfordulója alkalmából tavaly a magyarországi Hadtörténeti Intézet és Múzeum megemlékezés-sorozatot indított nyezte. 2016-ban a a Doberdó-fennsíkon jelentős magyar részvétellel vívott emberfeletti küzdelem 100. évfordulójára is emlékeztünk, amelyben Kratochvil Károlynak és a parancsnoksága alatt álló honvéd gyalogezrednek kiemelkedő szerep jutott.
Miklós Zoltán, igazgató, Haáz Rezső Múzeum
,, Egy lehetőség az udvarhelyi múzeumnak a megemlékezésre, a 1oo éves világháborús emléket feldolgozó kiállítások sorában mondhatni, hogy a harmadik, amellyel jelentkezünk. Ezúttal egy vándorkiállítás, amely tárgyi anyagban nagyon gazdag és olyan információkat is közöl, amelyek a nagyközönség számára eddig ismeretlenek voltak. A Székely Hadosztály megszervezője kevésbé ismert vidékünkön ezért is ajánljuk mind a történészek, mind a pedagógusok, vagy egyszerűen a széles nagyközönség számára”.
Kratochvil Károlyt saját kérésére osztották be 1914-ben, a mozgósításkor frontszolgálatra a nagyváradi 4. honvéd gyalogezredhez, amelynek több mint három éven át volt a parancsnoka. Személyes bátorságával a Monarchia legmagasabb katonai kitüntetését, a Mária Terézia Katonai Rend lovagkeresztjét is kiérdemelte. Ő szervezte meg a Székely Hadosztályt. A megnyitón Fráter Olivér történész, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese azt mondta: az első világháború centenáriumi éveiben kötelességünk a megemlékezés.
Fráter Olivér, elnökhelyettes, Nemzetstratégiai Kutatóintézet
,,Azt gondolom, hogy történelmi kötelességünknek teszünk eleget, amikor Kratochvil Károly szellemiségét hazahozzuk, tehát nemcsak, hogy van-e helye, a kérdés megközelítés sem biztos, hogy jól tevődik fel. Abszolút van, mindenféleképpen fontos az ilyen fajta példaképeket, a nemzeti megmaradást szolgáló, cselekvőképes hazaszeretet mintáját megmutatni itt Székelydöldön”.
A tárlatot Erdélyi körútja során Szatmárnémetiben, Nagyváradon, Nagyszalontán és Kézdivásárhelyen láthatta a közönség. Az érdeklődők a múzeum egykori lakóinak történetével is megismerkedhetnek az első világháborús tárlat részeként, ugyanakkor az eredeti Vasszékely egyetlen megmaradt darabját is láthatják. Székelyudvarhelyen január 17-éig lesz megtekinthető a tárlat.