Vissza

Nemzetstratégiai Kutatóintézet

Nyitóoldal > Hírarchívum > XXVII. Középiskolás Vezetőképző: A kitelepítésektől 1956-ig ...

XXVII. Középiskolás Vezetőképző: A kitelepítésektől 1956-ig – Kárpát-medencei körkép

Az érték és ifjúság jegyében 108 középiskolás diák és tanár vett részt Budapesten a Rákóczi Szövetség középiskolás vezetőképzőjén február 24. és 26. között. A rendezvény fő célja a Kárpát-medencei diákszervezetek vezetőinek képzése, az iskolák kapcsolatrendszerének erősítése, illetve egy tartalmas együttlét biztosítása volt. A hagyományokhoz híven a találkozó központi témája ezúttal is az „érték és ifjúság” volt, illetve külön hangsúlyt kapott - a kerek évfordulók kapcsán - Esterházy János, a felvidéki kitelepítések és a kommunista diktatúra áldozatai, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc.

 

A péntek esti nyitó ünnepségen a Rákóczi Szövetség nevében Halzl József elnök és Csáky Csongor főtitkár köszöntötte a résztvevőket. Rövid köszöntő előadásában Halzl József felidézte az 1956-os forradalomban átélt élményeit - ekkor a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója volt - és minden diákot megajándékozott egykori naplójának nyomtatásban megjelent példányával. Leszögezte, hogy az akkori történelmi események egész életét meghatározták, sőt mai napig inspirálják a Szövetség élén végzett munkában.A megnyitó után Stefano Bottoni, a Magyar Tudományos Akadémia kutatója tartott előadást 1956 erdélyi vonatkozásairól és Márton Áron püspökről, mely gyakorlatilag teljes újdonságként hatott a legtöbb diák számára, hisz a magyarországi történelemoktatásban is csak nyomokban, míg felvidéki és délvidéki tantervekben, tankönyvekben egyáltalán nem szerepelnek.

Szombat délelőtt a napot felvezető fórumot követően Galambos István, a Nemzeti Emlékezet Bizottság kutatója tartott egy átfogó bevezető előadást 1956-ról: a rendelkezésre egy órában az 1956-os forradalomhoz vezető utat és egyszersmind a Kárpát-medencei magyarság 1944 és 1956 közötti történetét vázolta fel.

A délelőtt hátralévő részében Fráter Olivér történész, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese tartott előadást Esterházy Jánosról és Mécs Lászlóról.

Ebéd után a résztvevők az Újköztemető 301-es parcellájába látogattak. Itt, a Nemzeti Örökség Intézete által létrehozott látogatóközpontban és Nemzeti Gyászparkban emlékeztek meg a kommunista diktatúra áldozatairól, majd a Magyar Nemzeti Múzeumban tekintették meg az állandó kiállításokat múzeumpedagógusok vezetésével.

Vasárnap reggel Takaró Mihály irodalomtörténész előadásával indult a nap, aki a reformáció magyar vonatkozásairól, Arany Jánosról és az 1956-os emigráció magyar irodalmáról is beszélt átfogó előadásában.

A rendezvény a Rákóczi Szövetség és Alapítványának közös szervezésében, az 1956-os Emlékbizottság, a „Magyar Szabadság Éve” alkalmából kiírt pályázatának támogatásával valósult meg.

BELÉPÉS REGISZTRÁCIÓ
Impresszum, Adatvédelmi tájékoztató, Nyitóoldal, Kapcsolat, Bemutatkozás, Oldaltérkép, Szakmai tevékenység, Hírek, Fotógaléria, Közérdekű adatok

Minden jog fenntartva. Nemzetstratégiai Kutatóintézet © 2025