Számtalan magyar és székely zászló, megannyi kokárda díszítette Székelyudvarhely főterét és az ünnepségnek helyet adó Márton Áron teret, ahol hármas kopjafa őrzi a helybéli forradalmi hősök emlékét. A felemelő ünnepségen beszédet mondott Gálfi Árpád polgármester és Soltész Miklós, Magyarország egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott nagykövete Orbán Viktor miniszterelnök külhoni magyarokhoz intézett üzenetét tolmácsolta: „Hét esztendővel ezelőtt ismét lehetőséget kaptunk arra, hogy újraalkossuk és megszilárdítsuk a magyar nemzet egységének fundamentumát. (…) Rajtunk áll, hogy élve a kapott eséllyel, összefogásunkkal és kitartásunkkal valóra váltjuk-e '48-as hőseink álmait, büszkén hirdetve: a magyar név megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez!”
Az ünnepséget követően a Városháza Szent István Dísztermében Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár kézjegyével látta el és átadta az intézmények vezetőinek azokat a szándéknyilatkozatokat, amelyek alapján a magyar kormány a Tamási Áron Gimnáziumnak 50 millió forint, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumnak 20 millió forint, míg a máréfalvi római katolikus egyházközségnek - a falu multifunkcionális termének felújítására - 22 millió forint támogatást nyújt.
Délután öt órától került sor a Haáz Rezső Múzeumban az Erdélyi Panoráma című kiállítás megnyitójára. A szabadságharc 50. évfordulójára készült, eredetileg a Feszty-körképhez közel azonos méretű festmény központi témája a legendás Bem apó vezette nagyszebeni csata.
„A lengyelek és a magyarok ugyanazokat a - cselekvő szolidaritásra késztető - sorsfordító eseményeket élték át történelmük során. A lengyelek és a magyarok közösen vallják a barátság alapelveit: a Te harcod az én harcom is, a Te bánatod az én bánatom is, és a Te örömöd az én örömöm is!” – mondta ünnepi beszédében Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, aki - a Kossuth- Bălcescu megállapodás alapján – megemlítette a román-magyar viszonyrendszer tekintetében, hogy „a jelenkor kihívásai, az egymásra utaltság és a kelet-közép európai sorsközösség mind-mind arra kell sarkalljanak bennünket, hogy minél konkrétabbá tegyük a párbeszédet, amelyre egyébként a – lengyel testvéreinkkel közös - visegrádi négyek elmúlt évekbeli tevékenysége lehet a követendő példa.”
A megnyító ünnepségen részt vett Andrzej Kalinowski, Lengyelország bukaresti konzulja és Andrzej Szpunar, a Tarnów-i Regionális Múzeum igazgatója is.