akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Megnyílt Glück Gábor kiállítása a Kárpát-haza ...

Megnyílt Glück Gábor kiállítása a Kárpát-haza Galériában

Glück Gábor kárpátaljai festőművész posztumusz kiállítása nyílt meg a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által létrehozott Kárpát-haza Galériában kedd délután. A tárlat április 14-ig tekinthető meg a Teréz körúti Forrás Galériában.

Glück Gábor 1912-ben született Máramarosszigeten, 1931-től a Magyar Képzőművészeti Főiskolában Réti István osztályába járt, azonban 1933-ban román katonai behívója miatt megszakította tanulmányait. 1940-ben beiratkozott a Kisinyovi Képzőművészeti Főiskolára, de a Molotov - Ribbentrop-paktum következtében besorozták a szovjet hadseregbe. Leszerelése után Kisinyovban élt, folytatta tanulmányait és bekapcsolódott a helyi művészeti életbe. 1947-tõl a Moldáviai Képzőművészek Szövetségének, 1954-től pedig az Ukrán Képzőművészek Szövetségének tagjává választották.

Munkáira a plasztikus ábrázolásmód jellemző, széleskörű alkotói tevékenysége során kitért a tematikus ábrázolásra, valamint a táj- és portréfestészetre is. „Műveire nagyfokú formatisztelet, kiváló szerkesztőkészség és már-már szolgai realizmus jellemző. Színvilága kevésbé harsány, mint általában a kárpátaljai művészeké. A tájat mintha állandóan őszi, vörösesbarna tónusában elevenítené meg” – írja róla S. Benedek András művelődéstörténész.

A tárlat megnyitó rendezvényén Szász Jenő megemlékezett a pár nappal ezelőtt elhunyt Micska Zoltán kárpátaljai festőművészről is, aki szintén kiállítója volt a Kárpát-haza Galériának. Glück Gábor művészete – az NSKI elnökének elmondása szerint – magában hordozta a kárpátaljai magyarság sokszor abszurd, de mindig nehéz sorsát. A kortárs kárpátaljai képzőművészet nagy alakja és formálója volt, alkotásaiban visszaköszön a régióra jellemző soknemzetiségű lét, lelkében azonban mindig a magyar identitás volt a meghatározó – szögezte le Szász.

Kimagasló tehetségű és hatású festő- és grafikusművész volt, aki szellemi kapcsolatot képzett a korábban a Kárpát-haza Galériában szintén kiállító kortárs kárpátaljai festőművészek, valamint a kárpátaljai festőiskola olyan nagyjai között, mint Boksay József vagy Erdélyi Béla – fejtette ki Vida László ungvári magyar konzul, hozzátéve, hogy a tárlat azért is különleges, mert utoljára harminc évvel ezelőtt láthattuk Glück Gábor munkáit Budapesten.

Erfán Ferenc festőművész, az ungvári Boksay József Szépművészeti Múzeum igazgatója elmondta, hogy az intézmény jelentős gyűjteménnyel rendelkezik Glück Gábor munkáiból, amely nagyrészt az utódoknak köszönhető.

Dr. Kopriva Attila kárpátaljai festőművész szakmai megnyitóbeszéde Sárba Katalin, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Kulturális Osztályának vezetője tolmácsolásában hangzott el, melyben a kárpátaljai festőművész nyugodt, megfontolt emberként jellemezte Glücköt, aki távol tartotta magától a politikától, az intrikától, s kizárólag a festészetnek szentelte egész életét. 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu