akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Szent Lászlótól Rákócziig – II. magyar-lengyel-erdélyi ...

Szent Lászlótól Rákócziig – II. magyar-lengyel-erdélyi találkozó

2017. április 21-23 között a Báthory-Bem Hagyományőrző Egyesület (BABHE) – a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) társszervezésében – rendezte meg a II. magyar-lengyel-erdélyi találkozót, valamint a Rákóczi Európai Kulturális Útvonal témájával foglalkozó konferenciát.

Az idei Szent László Emlékév mellett az apropót az szolgáltatta, hogy 310 évvel ezelőtt Marosvásárhelyen a Vártemplomban iktatták be Erdély utolsó szabadon választott fejedelmét, II. Rákóczi Ferencet, aki útban Ónodra, április végén, Kolozsváron megalapította a Nemes Ifjak Társaságát.

A zarándoklattal egybekötött rendezvénysorozaton a szervező intézmények mellett, képviseltette magát az Emberi Méltóság Tanácsa, az Országos Lengyel Önkormányzat, a Magyarországi Katolikusok Szent Adalbert Egyesülete, valamint a Rákóczi Szövetség. Az eseményen továbbá részt vett Marek Pienkowski atya, a lengyelországi jaroszlói Bencés Apátság igazgatója, valamint a Lengyel-Magyar Baráti Egyesület, Bogulslaw Bulinski elnök és Ewa Kucel vezetésével.

A rendezvénysorozat Nagyváradon, a székesegyház kertjében a Szent László-szobornál kezdődött, ahol Bagosi Hajnal, a BABHE alelnöke Arany János Szent László legendáját adta elő. Ezt követően Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke köszöntötte a jelenlévőket a Szent László-év kezdeményezői nevében, majd Rónayné Slaba Ewa, az Országos Lengyel Önkormányzat elnök asszonya mondott beszédet.

A szervezők ezután átadták a Szent László-év Pécsi L. Dániel által tervezett emlékzászlóit, amelyre az NSKI nevében dr. Tőzsér Anett osztályvezető kötötte fel a nemzeti szalagot. A rendezvény koszorúzással folytatódott. Később a jelenlévők elénekelték a lengyel, a magyar és a székely himnuszt, majd Sztuflák Gyula Ede, a Szent László emlékének ápolásáért küzdő nagyváradi orvos ismertette a város és a székesegyház történetét.

A rendezvény Bánffyhunyadon folytatódott, ahol a Kós Károly Egyesület elnöke, Laczi Levente fogadta a vendégeket. Majd a koszorúzást követően az Árpád-kori református templomban Jakab Mihály lelkész és Marek Pienkowski atya köszöntötte az emlékezőket. A megemlékezés zárásaként Pécsi L. Dániel jelképművész elénekelte a Bocskai himnuszt.

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu