akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Az Átányi parasztember szerszámai című kötet ...

Az Átányi parasztember szerszámai című kötet „hazatérése” szülőföldjére

2017. május 6-án, szombaton került sor a Heves megyei Átány Művelődési Házában a község hagyományos népéletét feldolgozó nagyszabású könyvtrilógia utolsó kötete, az NSKI gondozásában megjelent Az átányi parasztember szerszámai című monográfia bemutatására. 

„A fődet szeretni is kell, nem csak dolgozni tudni” – olvasható a könyv bevezetőjében; ez a gondolat bízvást átalakítható olyanformán, hogy „Átányt szeretni is kell, nem csak dolgozni tudni érte”. A könyv megjelenéséhez és most a színvonalas, gazdag programú bemutatóhoz többre volt szükség, mint egyszerűen sok-sok munkára. Erről bárki megbizonyosodhat, aki kézbe veszi a több mint hatszáz oldalas, míves kivitelezésű, 670 eszközrajzot és 300 fotót tartalmazó kötetet, vagy elutazik a településre, hogy megbizonyosodjék a lakosság honszeretetéről. Ezt jelzi továbbá, hogy Fél Edit nevét viseli a Művelődési Ház, Hofer Tamásról pedig utcát tervez elnevezni az önkormányzat.

A Fél Edit Közösségi Térben rendezett könyvbemutatón először Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatója méltatta a szerzőket. Fél Edit és Hofer Tamás tehetséges, nyelveket beszélő, a társadalom életét finom, bensőséges elhivatottsággal szemlélő kutatók voltak. A korabeli politikai rendszer miatt csak félig illegálisan végezhették kutatásaikat a falu hagyományos, „téesz előtti” életéről, melynek módszere a résztvevő megfigyelés volt. Ennek során csodálatosan mély kapcsolatokat alakítottak ki az átányiakkal. Később is visszajártak a településre, Átány szinte családjukká lett. Az elnyomó rendszer miatt csak idegen nyelveken és töredékesen adhatták ki kutatásuk anyagát, ezért azt többek közt a helyiek közül is csak kevesen ismerhették. Ezáltal viszont világszerte talán „a világ legismertebb falujává” tették Átányt. A magyar nyelvű szöveg, a több ezer fotó és ábra gondozása után a hazai kiadás 2016-ban, több mint 50 esztendős késéssel valósulhatott meg. A míves formátumú könyv megjelenését sajnos egyik szerző sem élhette meg, ezért a kiadás a két jeles magyar néprajzkutató előtti tisztelgés is volt egyben.

Máté György, a Néprajzi Múzeum főosztályvezetője könyvbemutatójában elmondta, hogy a kötet magyar nyelvű kiadása régi adóssága volt a magyar néprajztudománynak. Az Átány-trilógia első kötete 1997-ben jelent meg Arányok és mértékek a paraszti gazdálkodásban címmel, melyet 2010-ben a Mi korrekt parasztok... Hagyományos élet Átányon kötet követett. A kéziratok felkutatásában, szerkesztésében, a képanyag véglegesítésében számos kutató működött közre, többnyire önkéntes munkában. Jelen kötet a helyi gazdálkodás grandiózus tudás- és eszközanyagát foglalja össze, ezért néprajzi monográfiaként és a fenntartható öko-gazdálkodás kézikönyveként egyaránt értékelhető, melyből profitálhat is a település. Nincs ugyanis még egy olyan falu a Kárpát-medencében, de talán a világon sem, melyről 1600 oldalnyi könyvanyag jelent volna meg.

Hírek
2024. szeptember 2.
20 éve az Európai Unióban

Megjelent a Kárpát-haza Szemle 2024. évi különszáma 20 éve az Európai Unióban címmel


A Kárpát-haza Szemle minősített kutatók által lektorált folyóirat; ötödik éve jelenik meg évente két lapszámmal, és az MTA IX. osztályának Regionális Tudományok Bizottsága jegyzi tudományos folyóiratként.


2024. augusztus 19.
Felavatták a felvidéki Esterházy János mártírpolitikus első erdélyi emléktábláját Kolozsváron

Gr. Esterházy János keresztény mártír politikus az egyetemes magyar politika és közélet kivételes személyisége, aki – a felvidéki magyarság parlamenti képviselőjeként – a legnehezebb időkben állt ki a kisebbségi érdekek mellett Csehszlovákiában és a szlovák államban. Bátor, jogvédő kiállása és a zsidótörvények elutasítása miatt egyenlőtlen küzdelmet folytatott mindkét XX. századi totalitárius rendszerrel szemben. Az üldöztetés idején is megőrizte hitét, emberségét, népéhez és szülőföldjéhez való hűségét. Bár többnemzetiségű származása és széleskörű nyugati kapcsolatai révén lett volna lehetősége elmenekülni, a nehézségek ellenére is közössége mellett maradt.


2024. július 26.
VI. INTERDISZCIPLINÁRIS KONFERENCIA A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYARSÁG HELYZETÉRŐL

MÁSODIK FELHÍVÁS


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu