A Kárpát-medence különböző területeiről érkező neves néptáncegyüttesek és népi zenekarok közötti, jövőre tíz éves jubileumára készülő futballtorna az 1970-es években induló táncház-mozgalom világában teljesen új kezdeményezésnek számított. A néptáncosok döntő többsége természetesen kedveli a sportokat, ennek kibontakoztatására azonban nincs sok lehetőségük, mivel általában „professzionális” táncosként és nem sportolóként tekintenek rájuk.
A szervezők célja a határokon átívelő magyar néptáncos, népzenész fiatalok és „kultúraközvetítők” közösségének erősítése, a Kárpát-medencei néphagyományaink iránti vonzalom és tiszteletadás kifejezése. Éppen ezért a torna elnevezésekor Erdély kalotaszegi Nádasmente tájegységének legkiemelkedőbb férfitáncos egyéniségére, Mátyás István „Mundruc” (1911-1977) nevére esett a választás, a hagyományteremtő elődök előtti tisztelgés céljából.
Mundruc „egy olyan táncra, zenére, külsőségekre, s az egyéni megnyilatkozás más formáira is sokat adó erdélyi parasztközösség tagja volt, melyben a tánc becsület és dicsőség dolga, s a legszebb férfierények közé tartozik, mely faluszerte az egész vidéken megbecsülést jelentett neki. Emberi, férfisikereit köszönhette tánctudásának, jól sikerült házasságát, becsületét a faluban és a környéken, holott nem tehetős első gazdacsaládból származott. A táncot mintegy társadalmi felemelkedése eszközéül tudta fölhasználni.” (Martin György néprajzkutató)
A Népfocitorna idei küzdelmeiben résztvevő csapatok - többek között - a Bihari János Táncegyüttes, a Vadrózsák Táncegyüttes, az Erkel Ferenc Néptáncegyüttes, a tinnyei Gesztenyevirág Néptánccsoport, a Hagyományok Háza, a Népzenész Baráti Csapat, a Kőszobor Baráti Társaság, továbbá a topolyai Délvidéki Vadkokosok (Vajdaság) voltak. A Mundruc kupát a népzenész válogatott, a fair play-díjat a Délvidék nyerte meg.
A mérkőzések utáni ünnepélyes eredményhirdetésen Dr. Bali János NSKI kutatási, stratégiai és koordinációs igazgató üzenetét Korzenszky Tamás NSKI osztályvezető, a népfocitorna főszervezője tolmácsolta: „…Ti, akik itt összegyűltetek, hogy részt vegyetek a már hagyománnyá szerveződő néptáncos focitornán, pontosan tudjátok, hogy a futballhoz hasonlóan a néptánc is több mint játék, mozgás vagy művészet, hiszen lélekkel van tele és az élet elválaszthatatlan része.”
A kitűnő hangulatú, egész napos focitornát autentikus népzenei koncert, táncház és össznépi mulatság zárta Varga István „Kiscsipás” kalotaszegi prímás és bandája közreműködésével, valamint a több száz csapattag és „szurkoló” részvételével.
Fotók: Bazsó Zsombor