Pénteken a környék legfontosabb magyar intézménye, a Kemény János Elméleti Líceum iskolanapján a szavalóverseny és a Kemény-szobor megkoszorúzása után kulturális kerekasztal-beszélgetés következett, melynek témája Maroshévíz és tágabban az erdélyi szórványmagyarság jelene és jövője volt.
A beszélgetés meghívottjai között tanárok, szórványkutatók, egyházi személyiségek, politikusok vázolták fel az erdélyi szórvány sorskérdéseit, és megfogalmazták a gyarapodás lehetséges útjait is. Molnár Gergely, az NSKI osztályvezetője hangsúlyozta a családok, kisközösségek, oktatási intézmények támogatásának szükségességét, valamint, hogy a szórványban minden gyermekért versenyeznünk kell. Utalt rá, hogy az ifjúság szülőföldön maradásának támogatását egyebek közt szórványkollégiumokkal és szemléletformálással lehet elérni, valamint a páratlan táji-történeti adottságokat és a székelyföldi tömb közelségét érdemes jobban kihasználni.
Dr. Veress László, az Országgyűlés Hivatala Elnöki Titkárságának vezetője kiemelte, hogy a közösségek identitását tovább kell erősíteni, mert ez a megmaradás alapja, illetve felvetette, hogy a régi Bánffy Fürdő esetleges megvásárlásával a településen egy Kárpát-medencei vonzáskörű, festői fekvésű táborhelyet lehetne kialakítani. Fontos feladat továbbá a líceum kollégiumának mielőbbi befejezése. Az iskolanapot a művelődési házban gazdag műsor zárta, melynek során az óvodásoktól a 12. osztályosokig számos műsorszámmal adták meg a diákok a megmaradás reményét a nézőközönségnek.
Másnap, május 20-án a Dr. Urmánczy Nándor Egyesület Napján az ökumenikus igeliturgiát és az Urmánczy-sírbolt megkoszorúzását követően az idei Urmánczy-díj átadása következett. A díjat Czirják Károly, az Egyesület elnöke, a rendezvény főszervezője adta át Borbély Lénárdnak, Csepel polgármesterének a Maroshévíznek nyújtott támogatásért, a laudációt Németh Szilárd tartotta. A rendezvényt támogató NSKI nevében Molnár Gergely köszöntötte a megjelenteket, emellett köszöntőt mondott Turgyán Tamás, az Országgyűlés örmény szószólója és Gortvay István, Urmánczy Nándor unokája is. Délután a felújított Zsákhegyi temetőben helyeztek el koszorút a szervezők a világháború maroshévízi hőseinek síremlékénél.