Molnár György, az intézet Nemzeti Integrációs és Kárpát-medencei Hálózatfejlesztési Igazgatóságának vezetője bevezetőjében ismertette az NSKI ipari kendergazdaság-fejlesztési koncepcióját, melynek célja Káprát-medencei szintű összefogás létrehozása a növényben rejlő lehetőségek kihasználása érdekében.
Felvázolta azokat a pályázati lehetőségeket, amelyekkel a gazdaságfejlesztési folyamatokat össze lehet hangolni, létrehozni egy széleskörű tudásbázist és az általános szemléletformálás is megvalósítható lehet.
Elmondása szerint az NSKI azért kezdeményezte ezt a programot, mert a teljes magyarság körében történelmi hagyományokra épül, és a XXI. századi piaci igények alapján ez a hagyomány újjáéleszthető, hiszen az ipar kendernek nemcsak gazdasági, hanem kulturális és közösségépítő szerepe is van.
A téma fő előadója az intézet részéről Pásztor Zsolt volt, aki gyakorló gazdaként és elméleti szakemberként részletesen ismertette az ipari kender termesztésének és feldolgozásának folyamatát. Egyúttal felajánlotta ezen a területen az NSKI támogató szerepvállalását a felvidéki magyar önkormányzatok és gazdák részére.
A rendezvény házigazdája Vasi Emma, a Rába-Duna-Vág ETT igazgatónője volt, aki nagy pozitívumként értékelte, hogy egyre több lehetőség kínálkozik gazdaságfejlesztési téren, és a önkormányzatok és a vállalkozók részéről egyre nagyobb igény mutatkozik a folyamatok hálózatban való rendszerezésére.
Az említett előadók mellett előadott továbbá Lelkes Gábor is (RDV ETT), aki a területi foglalkoztatási cselekvési tervet mutatta be a résztvevőknek; illetve Alena Schinglerová, a szlovák kormány Munka-, Szociális és Családügyi Minisztériumának munkatársa, aki a szociális vállalatok rendszerszíntű támogatását vázolta fel, továbbá bemutatta, hogy miként tudnak szakmai segítséget nyújtani az arra szorulóknak.