akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Harangláb avatóünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja ...

Harangláb avatóünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából monumentális trianoni emlékmű került felállításra 2017. május 28-án Pátyon, a helyi Székely Kör és Páty Önkormányzata szervezésében. Intézetünket Korzenszky Tamás osztályvezető képviselte. 

A marosvásárhelyi születésű Kádár Ferenc keramikus és szobrászművész alkotását Harkai Gábor római katolikus plébános szentelte meg, majd Vizi István református lelkipásztor mondott áldást a szép számban összegyűlt tanúságtevők előtt.

Dr. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt, illetve az Emberi Méltóság Tanácsának jelenlegi elnöke köszöntőjében a magyar nemzet egységének jelentőségéről beszélt, és többek között számot vetett a határokon túl rekedt, idegen nyomás alatt élő magyarság helyzetéről és lehetőségeiről: „... a szálakat erősíteni kell, hogy hitet, erőt adjunk az ott maradottaknak, és az a „kis-magyarország”, amely még romlatlanul hét és fél megyében, egy tömbben Székelyföldnek neveztetik, az még száz vagy ezer év múlva is legyen, és ne forduljon elő az, hogy magyar szó csak akkor hangzik el, ha oda magyar turisták mennek. Ebben kell nekünk segítséget nyújtanunk, erőt adnunk...” - hangoztatta kiemelt erdélyi példáján keresztül az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke.

A rendkívül összetett szimbolikus formákat mutató haranglábat Korzenszky Tamás, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöki kabinetjének osztályvezetője elemezte néprajzi megközelítésből. Előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy az alkotás jelentése a formák – székely kapu, kopjafa, harang, latin kereszt, kettős kereszt, történelmi Nagy-Magyarország térképe – egymásba alakulásával értelmezhető, amelynek eredményeként a felavatott Trianon-emlékmű megérdemelten épülhet be összmagyar nemzeti mitológiánk tárgyiasult szimbólumainak sorába. Kiemelte, hogy a lokális, regionális, felekezeti, etnikai és nemzeti identitásunkat egyaránt reprezentáló, lélekemelő mű egyfelől méltó módon emlékezik és emlékeztet a máig feldolgozhatatlan nemzeti tragédiára, de közben határozott utat mutat, hogy tanúságot tegyünk a magyarság nemzeti összetartozása mellett a határokon átívelő kulturális gyökerek, a közös nyelv és nemzeti érzés egységének kifejezésével.

A megemlékező műsoron közreműködött az Érdi Bukovinai Székely Népdalkör és vezetője, Kóka Rozália, a Népművészet mestere, Szabó András előadóművész, valamint Fábián Éva népdalénekes és a Jánosi együttes. Az ünnepi rendezvény zárásaként elhelyezésre kerültek az emlékezés koszorúi.  

 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu