A marosvásárhelyi születésű Kádár Ferenc keramikus és szobrászművész alkotását Harkai Gábor római katolikus plébános szentelte meg, majd Vizi István református lelkipásztor mondott áldást a szép számban összegyűlt tanúságtevők előtt.
Dr. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt, illetve az Emberi Méltóság Tanácsának jelenlegi elnöke köszöntőjében a magyar nemzet egységének jelentőségéről beszélt, és többek között számot vetett a határokon túl rekedt, idegen nyomás alatt élő magyarság helyzetéről és lehetőségeiről: „... a szálakat erősíteni kell, hogy hitet, erőt adjunk az ott maradottaknak, és az a „kis-magyarország”, amely még romlatlanul hét és fél megyében, egy tömbben Székelyföldnek neveztetik, az még száz vagy ezer év múlva is legyen, és ne forduljon elő az, hogy magyar szó csak akkor hangzik el, ha oda magyar turisták mennek. Ebben kell nekünk segítséget nyújtanunk, erőt adnunk...” - hangoztatta kiemelt erdélyi példáján keresztül az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke.
A rendkívül összetett szimbolikus formákat mutató haranglábat Korzenszky Tamás, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöki kabinetjének osztályvezetője elemezte néprajzi megközelítésből. Előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy az alkotás jelentése a formák – székely kapu, kopjafa, harang, latin kereszt, kettős kereszt, történelmi Nagy-Magyarország térképe – egymásba alakulásával értelmezhető, amelynek eredményeként a felavatott Trianon-emlékmű megérdemelten épülhet be összmagyar nemzeti mitológiánk tárgyiasult szimbólumainak sorába. Kiemelte, hogy a lokális, regionális, felekezeti, etnikai és nemzeti identitásunkat egyaránt reprezentáló, lélekemelő mű egyfelől méltó módon emlékezik és emlékeztet a máig feldolgozhatatlan nemzeti tragédiára, de közben határozott utat mutat, hogy tanúságot tegyünk a magyarság nemzeti összetartozása mellett a határokon átívelő kulturális gyökerek, a közös nyelv és nemzeti érzés egységének kifejezésével.
A megemlékező műsoron közreműködött az Érdi Bukovinai Székely Népdalkör és vezetője, Kóka Rozália, a Népművészet mestere, Szabó András előadóművész, valamint Fábián Éva népdalénekes és a Jánosi együttes. Az ünnepi rendezvény zárásaként elhelyezésre kerültek az emlékezés koszorúi.