A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2024. február 3-án tizedik alkalommal rendezte meg a Budapesti Székely Bált a Pesti Vigadóban. A jótékony célú rendezvény – melynek mindenkori fővédnöke Dr. Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke – bevételét a háború sújtotta kárpátaljai magyar közösség részére ajánlotta fel az NSKI, ezért – a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnökségének javaslatára és szakmai támogatásával – 2024. július 1–14. között két turnusban mintegy 200 kárpátaljai gyermek székelyföldi táboroztatását szervezték meg.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, illetve az orosz-ukrán háború nemzetpolitikai hatásainak stratégiai elemzéséért és nyomon követéséért felelős miniszteri biztos – a tábor résztvevőinek tartott köszöntőjében – elmondta, hogy a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség volt az, amely megfogalmazta az igényt, hogy a kárpátaljai magyar közösség gyermekeinek, fiataljainak a táboroztatását szervezzék meg közösen a bálon befolyt összegből. Az NSKI elnöke felhívta a figyelmet a kárpátaljai és a székelyföldi magyar közösségek közötti – a történelemből és az élethelyzetekből adódó – hasonlóságokra és egyúttal reményét fejezte ki aziránt, hogy a nehéz idők után rövidesen eljön a béke ideje is. Ha a Székelyföldön szerzett ismereteket a táborozó gyermekek elsajátítják, az élményeket magukkal viszik, és felnőtté válva – egyfajta küldetésként – az együvé tartozás érzését éltetik tovább, akkor ez a tábor is elérte a célját – hangsúlyozta Szász Jenő. Kiemelte: „valamennyiünknek közös feladata, hogy kiváló magyar fiatalokat neveljünk, és ez a tábor is egy tégla abban az építményben, amit magyar jövőnek nevezünk”.
Dr. Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke köszöntő beszédében háláját fejezte ki a Nemzetstratégiai Kutatóintézetnek, a Budapesti Székely Bál adományozóinak és a székelyföldi magyar vállalkozóknak a Kós Károly Honismereti Tábor létrejöttéért. Kiemelte, hogy a Pedagógusszövetség tantárgyi vetélkedőin jó eredményeket elérő fiatalok közül kerültek ki azok, akik a két hét során Székelyvarságra érkeztek.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai különféle témákban – a Kárpát-medence földrajza, magyar sporttörténeti érdekességek, hungarikumok, magyarságszimbólumok, Székely Legendárium, zeneföldrajz és a magyar irodalom ínyencségei – tartottak előadásokat a tábor résztvevőinek. A Kárpátalja több pontjáról – Beregszászról, Ungvárról, Munkácsról, Nagyszőlősről, Nagydobronyból, Nagyberegről, Tiszapéterfalváról, Tiszabökényből, Kisgejőcről, illetve Aknaszlatináról – érkező fiatalok ugyanakkor négy különböző szekcióra – dráma és irodalmi kör, képzőművészet, médiaismeretek és sport – is jelentkezhettek önként, ahol ismert szakemberek tartottak számukra foglalkozásokat a hét minden napján.
A szekciófoglalkozások alkalmával a fiatalok mindkét hét során egy-egy újságot (Küküllő c. és Hat NAP a szabadban c.), kisfilmet, diafilmet és képzőművészeti kiállításanyagot alkottak meg, valamint egy verses előadással is készültek, melyeket a szombati záró rendezvényeken mutattak be a helyi római katolikus templomban, illetve templomkertben. A záró eseményeket mindkét alkalommal Ft. Jánosi Gellért helyi plébános áldása nyitotta meg, továbbá köszöntötte a jelenlévőket Szász Jenő miniszteri biztos, a főszervező NSKI elnöke, Tamás Ernő, Székelyvarság polgármestere, Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja, Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának frissen megválasztott elnöke, valamint Ladányi László-Zsolt romániai parlamenti képviselő is.
Az ismeretterjesztő előadások és szakkörök mellett a résztvevők természetesen különféle hagyományőrző és szabadidős programokon is részt vehettek, melyek során Székelyföld nevezetességeibe is betekintést nyerhettek. Ennek keretében – a tulajdonosok és üzemeltetők felajánlásaiból – meglátogatták a Szejkefürdőn található Mini Erdély Parkot, csobbanhattak a székelyudvarhelyi Septimia Resort medencéiben, kipróbálhatták a székelyvarsági bobpályát és sífelvonót, de varsági túrák és udvarhelyi városnézés is a programok részét képezték. Az esték során pedig Vaszi Levente vezetésével táncoktatáson és táncházban, valamint az Udvarhelyi Bábműhely jóvoltából zenés, bábos népmese előadáson is részt vehettek.
Számos székelyföldi támogató (Benedek Hús, Gordon Sajtgyár, Rip-Rop Pékség, Septimia Resort, Székelyföldi Legendárium, Székelyvarsági Forrásköze Közbirtokosság, Villy Üdítő, Vidéki Pékség, Székelyvarság Négyévszakos Sí- és Túraközpont Egyesület) is a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kezdeményezése mellé szegődött, és akiknek önzetlen felajánlásait hálásan köszönik a szervezők.