A több mint száz – köztük több külföldi – előadót felvonultató kétnapos konferencia napjaink legaktuálisabb témájának számító migrációs folyamatokat és azok Magyarországra gyakorolt hatásait járta körbe. Az első napon a plenáris előadások keretében szó esett - többek között - a 2015-ös migrációs válságról, annak Magyarországot és Európát érintő hatásairól, de betekintést kaphattak a résztvevők a magyar történelmet meghatározó migrációs folyamatokba is.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseletében Dr. Péti Márton igazgatóhelyettes és Szabó Balázs stratégiai tervező tartott közös előadást, kiegészülve a KSH Népességtudományi Kutatóintézet munkatársával, Szabó Laurával. A külhon és az anyaország demográfiai kapcsolatainak társadalmi-gazdasági mérlegéről és nemzetstratégiai dimenzióiról szóló prezentációban az NSKI munkatársai bemutatták a KSH Népességtudományi Kutatóintézettel közös kutatás előzetes eredményeit.
A kutatás tovább erősíti azt a sokat hangoztatott felvetést, hogy a Magyarországra áttelepült külhoni népesség nagyon jelentős hatást gyakorolt és gyakorol jelenleg is az anyaország társadalmi és gazdasági életére. E népesség körében például sokkal magasabb a foglalkoztatottak aránya és alacsonyabb a munkanélküliség, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy a külhonból áttelepültek képzettebbek, jobb a nyelvismeretük. Egyes magas fokú képzettséget igénylő szakmában (mint pl. orvos, mérnök, informatikus stb.) nagyon jelentős arányban találunk külhoni magyarokat, akik nélkül az országot sújtó orvos-, vagy informatikus hiány még égetőbb problémaként jelentkezne.
Az előadás csak ízelítőt nyújtott a 2011-es népszámlálás adataiból építkező kutatásból, hiszen az adatok elemzése még jelenleg is zajlik, a végső eredményeket egy később megjelenő tanulmány formájában tervezi közzétenni a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.