akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > A globális migráció kihívásai

A globális migráció kihívásai

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából, 2015. november 16-17-én az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont és az MTA TK Kisebbségkutató Intézet közös konferenciát szervezett „Globális migrációs folyamatok és Magyarország - Kihívások és válaszok” címmel, amelyen a Nemzetstratégiai Kutatóintézet is képviseltette magát.

A több mint száz – köztük több külföldi – előadót felvonultató kétnapos konferencia napjaink legaktuálisabb témájának számító migrációs folyamatokat és azok Magyarországra gyakorolt hatásait járta körbe.  Az első napon a plenáris előadások keretében szó esett - többek között - a 2015-ös migrációs válságról, annak Magyarországot és Európát érintő hatásairól, de betekintést kaphattak a résztvevők a magyar történelmet meghatározó migrációs folyamatokba is.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseletében Dr. Péti Márton igazgatóhelyettes és Szabó Balázs stratégiai tervező tartott közös előadást, kiegészülve a KSH Népességtudományi Kutatóintézet munkatársával, Szabó Laurával. A külhon és az anyaország demográfiai kapcsolatainak társadalmi-gazdasági mérlegéről és nemzetstratégiai dimenzióiról szóló prezentációban az NSKI munkatársai bemutatták a KSH Népességtudományi Kutatóintézettel közös kutatás előzetes eredményeit.

A kutatás tovább erősíti azt a sokat hangoztatott felvetést, hogy a Magyarországra áttelepült külhoni népesség nagyon jelentős hatást gyakorolt és gyakorol jelenleg is az anyaország társadalmi és gazdasági életére. E népesség körében például sokkal magasabb a foglalkoztatottak aránya és alacsonyabb a munkanélküliség, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy a külhonból áttelepültek képzettebbek, jobb a nyelvismeretük. Egyes magas fokú képzettséget igénylő szakmában (mint pl. orvos, mérnök, informatikus stb.) nagyon jelentős arányban találunk külhoni magyarokat, akik nélkül az országot sújtó orvos-, vagy informatikus hiány még égetőbb problémaként jelentkezne.

Az előadás csak ízelítőt nyújtott a 2011-es népszámlálás adataiból építkező kutatásból, hiszen az adatok elemzése még jelenleg is zajlik, a végső eredményeket egy később megjelenő tanulmány formájában tervezi közzétenni a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.  

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu