akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > A jövő a múltra épül – ...

A jövő a múltra épül – Kárpát-medencei kendergazdaság

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet koordinálásával elindult a határokon átnyúló, a Kárpát-medencei ipari kendergazdaság újjáépítését szolgáló „A jövő a múltra épül. Az ipari kender feldolgozásán alapuló, határon átnyúló gazdasági fejlődés (FUTURE IN HEMP)” fejlesztési projekt.

Az INTERREG Szlovákia-Magyarország program (http://www.skhu.eu/) keretén belül indított, hat összefüggő projektelemet átfogó Területi Akciótervet (TAPE, SKHU/1703/3.1/040) összesen 7,012 millió euróval támogatja az Európai Unió és Magyarország Kormánya.

 A projektcsomag bemutatását célzó tegnapi sajtótájékoztatón Molnár György, az NSKI fejlesztési igazgatója bevezetőjében ismertette azt a kezdeményezést, amelynek fontos állomását jelenti ez a projekt.

 Az NSKI által útnak indított, immár ötödik éve tartó folyamat célja, hogy az egykor virágzó és kiterjedt rendszerben működő ipari kendergazdaság korszerű formában újjáépüljön a Kárpát-medencében.

 E kezdeményezéssel összhangban állnak egyaránt a nemzeti, a közép-európai és az európai uniós szintű érdekek és célok is, ezért kiemelt jelentőségű, hogy első uniós finanszírozással támogatott kenderipari fejlesztésként a magyar-szlovák határtérségben valósulhat meg ez a közös projekt.

 A Területi Akcióterv általános célja az adott térségben a munkanélküliség csökkentése új munkahelyek létrehozásával, a helyi adottságokra épülő gazdaság fejlesztése, a hozzáadott érték és a feldolgozottsági szint növelése az ipari kendergazdaság különböző ágazataiban.

 Célkitűzéseink között szerepel továbbá a versenyképes tudás megosztása a helyi gazdasági szereplőkkel, az ökológiai szemléletmód, a fenntartható gazdálkodás és a zöldgazdaságból származó alapanyagok feldolgozásának előtérbe helyezése.

 A Nemzetstratégiai Kutatóintézet sajtótájékoztatóján Pásztor Zsolt szakmai koordinátor bemutatta a Területi Akciótervet alkotó egyes projekteket végrehajtó partnereket, ill. a projektek részletes szakmai tartalmát az alábbiak szerint:

Fejlesztési projektünkről bővebb információ az https://www.skhu.eu/hirek/future-in-hemp honlapon található.

 

 

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu