akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > A KLÍMAVÁLTOZÁS KÁRPÁT-MEDENCEI ADAPTÁCIÓS KIHÍVÁSAI  ...

A KLÍMAVÁLTOZÁS KÁRPÁT-MEDENCEI ADAPTÁCIÓS KIHÍVÁSAI ÉS A NEMZETI ALKALMAZKODÁSI TÉRINFORMATIKAI RENDSZER (NATÉR) KÁRPÁT-MEDENCEI KITERJESZTÉSE (KARPATÉR) című konferencia

PROGRAM

Az éghajlatváltozás egy adott országra, térségre gyakorolt hatásai nem állnak meg az országhatároknál, a légköri folyamatok és az ezeket befolyásoló domborzati és vízrajzi viszonyok jelentősen alakítják egy térség klímaváltozásból fakadó, helyben megjelenő kockázatait. Magyarország táji ökorendszerei a Kárpát-Pannon nagytérségi rendszerek részeként minden irányában átlépnek az országhatárokon. A klímaváltozás hazánkat érintő hatásainak jobb megértéséhez elengedhetetlen tehát a kapcsolódó jelenségek Kárpát-medencei léptékű vizsgálata.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet, valamint a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat által alakított konzorcium ezért a „NATéR Kárpát-medencei kiterjesztésének előkészítése” című projekt keretében adatelérhetőségi és sérülékenységi helyzetfeltáró vizsgálatokat bonyolított le, és ezekre építve elkészítette az alapvetően magyarországi fókuszú Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) Kárpát-medencei kiterjesztését(a leendő KARPATéR rendszert) megalapozó Megvalósíthatósági Tanulmányt.

Az előkészítő projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium Energia- és Klímapolitikai Modernizációs Rendszer fejezeti kezelésű előirányzatának finanszírozásával valósult meg. A konzorcium a projekt keretében feltárta a jövőben kialakítandó KARPATéR során potenciálisan alkalmazható, a térséget vagy a szomszédos országokat érintő klimatológiai és sérülékenységvizsgálati adatbázisok és klímamodellezési eredmények elérhetőségét, az adatbázisok integrációjához szükséges lépéseket, a Kárpát-medencei részrégiók és ezek alapján az egész makrorégió klímakockázatait és kihívásait, továbbá a leendő KARPATéR rendszer potenciális munkacsomagjait és megvalósításának lépéseit, ütemezését és végrehajtási kereteit.

A Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi, Politikai és Regionális Tanulmányok Intézet házigazdai szerepvállalásával megrendezett projektzáró konferencián egyrészt a projekt főbb eredményeit ismertetjük, másrészt Magyarország, valamint a szomszédos országok és magyar közösségeik aktuális klímapolitikai kihívásai kerülnek bemutatásra regionális szakértőink előadásában. A konferencia 2021. november 26-án (pénteken) kerül megrendezésre a Budapesti Corvinus Egyetemen, de online részvételre is lehetőséget kínálunk.

A rendezvényen személyesen résztvevőknek kötelező az orrot és szájat eltakaró arcmaszk használata, valamint a belépés feltétele a védettségi igazolvány vagy 72 óránál nem régebbi negatív COVID-teszt bemutatása.

JELENTKEZÉS

A konferencián nem előadóként való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, jelezze részvételi szándékát 2021. november 24-ig az anita.szigeti@nski.gov.hu címen. 

A rendezvény tervezett programja az alábbi linken tölthető le: PROGRAM

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu