„Ég királynője, e világ jeles újjászerzője, végső könyörgéseimben a szentegyházat a püspökökkel, papokkal, az országot a néppel s az urakkal a te oltalmadra bízom; nékik utolsó Istenhozzádot mondva lelkemet kezedbe ajánlom.” (Szent István legendája)
Ezerszáz esztendeje, amióta a Szent Korona által Szent István király Szűz Mária oltalmába ajánlotta az országot, a magyarság a Patrona Hungariae palástja alatt éli életét ősei szállásterületén, a Kárpát-medencében. A Boldogasszony alakját a keresztény magyarság Szűz Máriával azonosítja. A magyarok oltalmazó nagyasszonyához fohászkodik a nemzet, az ő közbenjárásáért esedezünk immár több mint ezer éve.
A jubileumi Mária-évet a 2014. szeptember 14-e és 2015. szeptember 15-e közötti időszakra hirdette meg Nm. és Ft. Jakubinyi György, Erdély érseke és a Csíksomlyói Ferences Kolostor, a Szűz Mária-szobor ötszáz éves évfordulója alkalmából.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által Budapestről, a nemzet fővárosából indított jelen vándorkiállítás-sorozat erről az összetett és sokrétegű Boldogasszony képről kíván kortárs művészi olvasatot adni. A Kárpát-medence és a diaszpóra ötvenöt kiemelkedő magyar művésze különféle oldalról világítja meg a Boldogasszony, azaz Szűz Mária és a magyarság kitüntetett tiszteletnek örvendő kapcsolatát.
A nagyvilág szétszórt magyar közösségeihez eljuttatni kívánt kiállítás megszervezésével a Nemzetstratégiai Kutatóintézet célja a nemzet megmaradásának zálogát jelentő keresztény hit és nemzeti értékrend felmutatása, a Boldogasszony kép újrafogalmazása, kanonizálása és beágyazása a közösségek mindennapi életébe. Az anyaországban, a külhonban, a szórványban és a diaszpórában a magyar összetartozást jelképező Mária-kultusz tudatosításával a nemzet határokon átívelő újraegyesítését kívánjuk szolgálni.
A Boldogasszony kiállítás a budapesti helyszínen, a Várkert Bazárban május 9-től június 7-ig lesz látogatható, majd vándorútra indul a Kárpát-medencében.
