akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > A Nemzetstratégiai Kutatóintézet részvétele a Partiumi ...

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet részvétele a Partiumi Keresztény Egyetemen megrendezett II. Nemzetközi Idegenforgalmi és Vendéglátói Konferencián

Elsősorban a turisztikai és a vendéglátói ágazatok kutatói, szakértői számára kívánt együttgondolkodási lehetőséget biztosítani a Partiumi Keresztény Egyetemen lezajlott II. Nemzetközi Idegenforgalmi és Vendéglátói Konferencia, melyet 2022. június 23–24-én Nagyvárad szokásos éves rendezvényével, a Szent László Napokkal egyidejűleg tartottak meg.

A konferencia szervezőbizottságának képviseletében Dr. Szilágyi Ferenc, a Partiumi Keresztény Egyetem dékánja, az NSKI külhoni kutatóhálózatának tagja mondott köszönetet a társszervezőknek és támogatóknak, hangsúlyozva, hogy a tudományos találkozó megszervezésekor igyekeztek úgy összeállítani a programot, hogy egyaránt legyen lehetőség a tudományos párbeszédre és a kötetlenebb beszélgetésekre, múzeumlátogatásra, közös étkezésekre – olyanokra, amelyekre az elmúlt két évben nagyon kevés alkalmuk volt.

A konferencián előadóként vett részt az NSKI két munkatársa is. Dr. Tőzsér Anett, az intézet senior kutatója, aki egyben a kulturális szekció vezetője volt, saját előadásában a matyó népművészetnek a matyóföldi turizmusra gyakorolt hatását elemezte. A matyó népművészetre kitérő vizsgálat helyszíne a Matyóföld két települése, Mezőkövesd és Tard volt, ahol az előadó 2021 szeptemberében a települések illetékes szakembereivel készített szakmai interjúkat az identitás és a turizmus témakörében. Az előadás arra kereste a választ, hogy a matyó népművészetnek milyen hatása van a települési és a térségi turisztikai fejlődésre, mennyiben járul hozzá a vendégforgalom alakulásához, a térség marketing tevékenységéhez, s hogy mindez elősegíti-e a világörökséggé és egyben hungarikummá nyilvánított matyó népművészet értékőrző tevékenységét, annak bemutatását és népszerűsítését.

A kulturális szekcióban az NSKI-t képviselve adott elő Borbándi Erik is, aki a Kékesre tervezett Patrona Hungariae-szobor története kapcsán mutatott rá a turisztikai helyszakralizációt befolyásoló tényezők jelentőségére. Előadásában azt elemezte, miért nem valósulhatott meg a trianoni Magyarország legmagasabb pontjára megálmodott monumentális emlékmű, illetve megvizsgálta, milyen sajátosságok figyelembe vételével illeszthető a szoborállítási kísérlet a Dean MacCannell-féle látványszakralizációs modellbe. Bemutatta egyúttal azokat az alkotásokat is, amelyek a nagyvilágban hasonló koncepció mentén valósultak meg. A változatos tartalmú szekció további előadásaiban szó esett a COVID-19 járvány kulturális turizmust alakító hatásáról, a kovászolt kenyerek reneszánszáról, a vármúzeumok pandémia utáni helyzetéről és az Erdélyi-Hegyalja térség kulturális turisztikai lehetőségeiről is.

A tudományos programok mellett – ahogyan arra Dr. Szilágyi Ferenc is utalt – maradt idő a  kevésbé kötött időtöltésre is, így a konferencia résztvevői az Érmelléki Gazdák Egyesülete jóvoltából érmelléki termékeket (kiváló borokat, sajtokat, szörpöket stb.) kóstolhattak, a pénteki ülések után pedig a nagyváradi püspöki palota kiállításait tekinthették meg közösen.

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu