ADY JÓZSEF
erdélyi grafikusművész
(Jedd, 1950 – Budapest, 1991)
Ady József a Marosvásárhely melletti Jedd községben született, 1950. április 4-én, református lelkész család gyermekeként.
1975-1979 között a kolozsvári Képzőművészeti Főiskolán színjeles eredménnyel, ország elsőként végzett. Ezt követően Marosvásárhelyen, a MAMŰ csoport tagjaként, a perifériára szorítva igen mostoha körülmények között dolgozott. Később Kolozsváron az operaház díszletfestőjet, ahonnan 1986-ban elbocsájtják.
A diktatúra szellemi, fizikai buldózere a tehetséges művészt a teljes fizikai kiszolgáltatottság, a nyomor árokszéléig sodorta. Amikor végre 1990-ben áttelepülhetett Magyarországra, már olyan maga szabta kényszerpályán élt, hogy a jó, a jobb sem segíthetett rajta. Vácott telepedett le, ahol a váci grafikai műhelyben dolgozott. 1990-ben Kaposváron közös tárlaton mutatkozott be Csorba Simon grafikusművésszel, festőművésszel.
Ugyanebben az évben leukémiát diagnosztizáltak nála. Nagy igyekezettel látott munkához, mint aki tudja, rövid idő adatott arra, hogy életművét kiteljesítse. Betegsége nem egészen egy éve alatt „ döbbenetesen szép, erőteljes, drámai, mély művek születtek. „…írja Chikán Bálint művészettörténész a művészről megjelent, A tisztulás vágya című kötetében.
Ady József alkotásai tusrajzok, akvarellek, linóleummetszetek, kőnyomatok, illusztrációk. Foglalkoztatta a plakátművészet, a karikatúra, írt verseket. Művészete stilárisan Velickovic és Bacon grafikai és festészeti eredményeihez kötődik.
1980-tól kiállító művész, részt vett a MAMŰ Társaság csoportos tárlatain. Egyéni kiállítását több alkalommal láthatták Kolozsváron.
Ady József grafikusművész emlékét testvérei, a család gondozza, művészetét, munkásságát emlékkiállításokon láthatta, láthatja a közönség.
1991-ben bekövetkezett halálát követően a család a marosvásárhelyi református temetőben helyezte örök nyugalomra.
A kiállítás képei
Életrajz
Enteriőr képek
További aktualitásokért keressék fel a Kárpát-haza Galéria közösségi oldalát.