akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Állam- és nemzetstratégiai mérföldkövek I. – ...

Állam- és nemzetstratégiai mérföldkövek I. – konferencia Veszprémben

November 23-24-én került sor - a veszprémi várnegyedben található MTA-VEAB székházban - arra a nemzetközi konferenciára, amely a 150 éve lezajlott Kiegyezés aktuális értelmezését és nemzetstratégiai értékelését volt hivatott értelmezni. A mintegy 25 előadást magába sűrítő szimpózium a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, az MTA Veszprémi Területi Albizottsága, valamint a Veszprémi Magyarságtudományi Kutatások Műhely közös rendezésében valósult meg. Fővédnöke Szász Jenő, az NSKI elnöke, díszvendége pedig Duray Miklós író, felvidéki közéleti személyiség voltak.

A konferencia az 1867-es osztrák–magyar kiegyezés előzményeit, létrejöttét és következményeit vizsgálta – tekintettel a kor geopolitikai, geo-ökonómiai és gazdaságpolitikai folyamataira; s ezen belül felidézni a Habsburg Birodalom válságát, a magyar államiság újjáteremtésének eszméit, kudarcait; feltárni a kiegyezés folyamatának összetevőit és máig ható következményeit. A konferencia arra fókuszált, hogy társadalmi, közgazdasági és politikatudományi szempontok alapján elemezze a nemzet- és állampolitika vetületeit, a nemzetiségek helyzetét, a Monarchiában együtt élő népek mentális helyzetét, valamint az oktatás és tudomány szerepének megjelenési módjait. A konferencia tematikája kapcsolódott a Magyar Tudomány Ünnepe mottójához, hiszen az „emberközpontú tudomány” interdiszciplináris vonatkozásokban, aktuálpolitikai kifuttatásokkal a Monarchia népeinek sors-lehetőségeit is vizsgálta. 

A konferencia csütörtöki napját a fővédnök, Szász Jenő köszöntője vezette be, amelyet Bali János igazgató (NSKI) tolmácsolt. A rendezvényt meleg szavakkal méltatta Polgárdy Imre, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke és Pósfai Mihály, a társrendező, MTA-Veszprémi Területi Bizottság elnöke.

A plenáris előadások sorát Duray Miklós nyitotta meg, aki az 1867-es Kiegyezés kapcsán felvetette, nem pontosabb-e a korabeli helyzet leírására a megegyezés, a szerződés vagy az alku kifejezés!? Mindkét fél szorongatott helyzetben volt, s így egyértelműen kényszerű politikai döntés született, mely látszólag mindenkinek megfelelt.

Deák Ernő történész (a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének elnöke, Bécs) Egyensúlykeresés – egyensúlyteremtés című nagy ívű plenáris előadásában, az 1867. évi kiegyezést az osztrák-magyar együttélés évszázadaiban, a geopolitikai helyzet változásaiban helyezte el.

Bali János a Kiegyezés értékelésére vállalkozott a 20. századi magyar közgondolkodókat felidézve. Kiemelten foglalkozott Ady, Németh László, Erdei Ferenc, Szekfű Gyula és Bibó István gondolataival, akik inkább kritikusan értékelték az eseményt, abban és következményeiben a magyar lelki alkat és történelem eltorzulását látták. Szükséges, hogy a Kiegyezést több szempontból (politika, gazdaság, társadalom, kultúra) külön is értékeljük, s ne csak fehér vagy fekete színeket lássunk benne.

A plenáris előadásokat Varga Csaba szociológus (Stratégiakutató Intézet, Budapest) zárta, aki a történelmi eseményt egy általánosabb szinten, az Új Megegyezés kérdéskörével összefüggésben tárgyalta.

A konferencia három szekcióban folytatódott, számos érdekes és újszerű nézőpontot ismerhettek meg a résztvevők. Például Vizi László Tamás rektorhelyettes (Kodolányi János Főiskola) az 1867-ben megszülető Monarchia nemzetközi politikai erőtérét elemezte, s arra kereste a választ, hogy a kiegyezés hozott e fordulatot az új államszövetség külpolitikájában. Maleczki József (MANYSI) nyelvtörténeti szempontból azt vizsgálta, hogy az osztrákok és a magyarok közötti megegyezést mióta nevezik kiegyezésnek, hiszen Deák híres, húsvéti cikkében ő az osztrák hatalommal való hatalmi egyezkedést, noha az akkor még csak kívánalom volt, kiegyenlítésnek nevezte. Ez minden bizonnyal az Ausgelich német szó tükörfordítása, az osztrákok a kiegyezést ma is így nevezik (Österreichisch-Ungarischer Ausgleich).

A tudományos tanácskozás pénteki napjának plenáris előadásait Kulcsár László, a Soproni Egyetem professzor emeritusának áttekintése indította a Kiegyezés utáni modernizáció útjairól, különös tekintettel a megugró gazdaságfejlődésre az egyik oldalon és a századforduló idején tetőző amerikai elvándorlás sajátosságaira a másikon.

Ezt követően Tefner Zoltán, a BCE egyetemi magántanára a korabeli magyar eseményeket vetette össze a lengyelek ügyével, míg Andrási Dorottya, a PPKE egyetemi docense a horvátok példáján végezte el az összehasonlító elemzést. A szekció-előadások pedig a dualista fejlődés néhány konkrét fejezetét vették sorra, többek közt a gazdaság- és a vasútfejlesztés, a nemzetiségi kérdések példáján.

Molnár Gergely (NSKI) többek közt kiemelte, hogy 1867 után a magyar érdekek alapján gyorsuló ütemben kiépülő hazai vasúthálózat soha nem látott fejlődést indított el a magyarországi nemzetrészek egymáshoz való közeledése és gazdasági kiegyenlítődése szempontjából.

A konferenciát záró vita során az előadók megállapodtak abban, hogy a dualizmus a korszak végére összegyűlő történelmi viharfelhők ellenére a magyar történelem nemzetstratégiailag is egyik legsikeresebb korszaka volt.

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu