akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Animációs film készült a határokon átívelő ...

Animációs film készült a határokon átívelő kenderipari együttműködés programjáról

Meghatározó lépést jelent a Kárpát-medencére kiterjedő ipari kendergazdaság-fejlesztési program tervezésének és bemutatásának folyamatában egy szemléltető film, mely a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) megrendelésére készült.

Közel ötven ágazati szakértő részvételével az NSKI iparáganként online műhelymunka sorozatot szervezett, melynek célja a kendergazdaság fejlesztési program megvalósításában érdekelt piaci szereplőkkel korábban megkezdett párbeszéd kibővített folytatása volt. Az újabb közös gondolkodás eredményeként pontosításra és csoportosításra kerültek a program indításával kender alapanyagokból készíthető versenyképes, egészségvédő és környezetbarát textil-, építő-, jármű-, biopolimer-, biokompozit-, élelmiszer- és egészségipari termékcsoportok. A szakemberek meghatározták a végtermékek előállítását szolgáló feldolgozóipari technológiákat és az első három évre becsülhető ágazatonkénti alapanyag szükségleteket, valamint ezzel összefüggésben a termőterületi igényeket, illetve a földrajzi térségek közötti, nemzetstratégiai jelentőségű, határokon átívelő együttműködési lehetőségeket.
 
A műhelymunkák vezető szakértőivel folytatott összegző, záró értekezleten Molnár György, az NSKI nemzeti integrációs és Kárpát-medencei hálózatfejlesztési igazgatója a szakmai párbeszédnek ezt az újabb fordulóját az öt éve tartó programtervezési folyamat meghatározó állomásának nevezte, melynek eredményeként e határokon átívelő kezdeményezés - első Kárpát-haza gazdaságfejlesztési programként - megvalósíthatóvá vált.
 
A műhelyfoglalkozások következtetéseinek, az összeállított ipari kendergazdaság-fejlesztési programnak a szemléltetésére készült, Kikelet című animációs film az alábbi felületen tekinthető meg (a „Kikelet” a kezdeményezés végső céljának, a Kárpát-medencei ipari kender termesztési és feldolgozási övezetnek a rövidítése, betűszava). 
 
 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu