
Az NSKI vándorbölcsőprogramja Magyarországon indult: a Kopp Mária által alapított Három Királyfi Három Királylány Mozgalom gyermekszülésre buzdító felhívását olvasva Czotter András gyáli asztalosmester elkészített egy bölcsőt, amelyet felajánlott a mozgalomhoz kötődő családoknak. Azt a bizonyos bölcsőt aztán több másik is követte, amelyek azóta is vándorolnak egyik családtól a másikig.
2018 márciusában aztán Székelyföldre is kiterjesztették a vándorbölcső-adományozást. Azóta számtalan család igényelte már születendő gyermeke számára a bölcsőt.
Az eseményen a program Székelyföldön tevékenykedő önkéntesei – akik mindannyian többgyerekes szülők – beszélgettek Sepsiszéki-Nagy Balázzsal, a kutatóintézet programkoordinátorával saját tapasztalataikról, élményeikről, a gyermekvállalás fontosságáról.

Mint a programkoordinátor fogalmazott, a bölcsőprogram egy különleges magyar válasz a jelenlegi világ helyzetére, amikor Európa elöregedőben van, hiszen a magyarság belső megújulásban gondolkodik. A beszélgetés moderátora hozzátette, székelyföldi sajátosság, hogy templomi gyülekezetek előtt adják át a bölcsőket, és az a tapasztalat, hogy a közösség előtt történő átadás motiválja a jelenlévőket: „így ünnepeltté teszünk egy családot, aki igent mondd az életre” – fogalmazott.

Ezt erősítette meg Balázs-Kercsó Eszter is, a gyergyószentmiklósi vándorbölcsőprogram önkéntese. Úgy érzi, hogy minden alkalommal, amikor egy általa szervezett bölcsőátadás végbemegy, ő gazdagodik. Tapasztalata szerint a program kapcsolatot teremt magyar és magyar, család és család között, ugyanakkor hozzájárul a nép gyarapodásához is.
Vágási Emese is hozzájuk hasonlóan vélekedik: az óvónő a csíkszentmártoni vándorbölcsőprogram önkéntese, és 2018-ban maga is bölcsőt igényelt gyermeke számára. Tapasztalata szerint a településen belüli kapcsolatok mélyítésére is szolgál a program, ugyanakkor az ő véleménye szerint is gyerekvállalásra motiválja a templomi bölcsőátadás a jelenlévőket.
A beszélgetés résztvevői voltak Kristály József és Katalin nyolcgyermekes szülők is, akik Csíkszentdomokoson segítik a vándorbölcsőprogram működését. Mindketten nagy családból származnak, s mint a családfő fogalmazott, az első két gyerekük után jött az életükbe a felismerés, miszerint a gyereket nem vállalni, hanem elfogadni kell, hiszen a gyerek ajándék.

Ezt követően egyre népesebb lett a család. „A gyermekvállalás döntés. Akarok az élet mellett dönteni, vagy sem?” – egészítette ki a családfő gondolatait nagy egyetértésben a feleség. Mint mondták, lakhelyükön egyre többen döntenek fiatalon a családalapítás mellett, ami szintén fontos szempont, ha valaki nagy családot szeretne. A népes családot áldásnak nevezték, kiemelve, hogy a gyereknevelés nem lesz nehezebb attól, ha több gyerek van, hiszen a család egy nagy egység, amelyben a gyerekek együttműködnek, és egymást is segítik, nevelik.
A beszélgetést követően rendhagyó módon, a helyszínen adtak át egy vándorbölcsőt, amelyet Potyó Éva és Balázs csíkszentmártoni négygyerekes szülők igényeltek, ötödik születendő gyermekük számára.

Az átadáson jelen volt Szász Jenő, az NSKI elnöke is, aki néhány szót is intézett a bölcsőt igénylő családhoz, akikről véleménye szerint példát lehetne venni. Az elnök ezt követően egy saját emlékét osztotta meg a jelenlévőkkel, a gyerekvállalás fontosságát emelve ki belőle, amely – mint fogalmazott – egy életre szóló küldetés és feladat. Zárásként a jelenlévőkhöz fordulva „vállaljunk gyermeket, mert a gyermek jelenti a magyar jövőt” kijelentéssel nyomatékosította előzőleg megosztott gondolatait.

Ezt követően Bilibók Géza tusnádfürdői plébános megáldotta a vándorbölcsőt, majd ünnepélyes körülmények között átadták az igénylő családnak. Sepsiszéki-Nagy Balázs zárógondolataiban úgy fogalmazott, hogy a bölcsőnek jelképes jelentése van, fontos mondanivalót hordoz, közvetít, hiszen „az a nemzet, amelyik bölcsőbe fektet, élni akar”.
Forrás: Székelyhon.ro – Bencze Emese
Képek forrása:
A cikkben levő fotók – László Ildikó és Bencze Emese
Leadkép és galáriafotók – NSKI
További megjelenés:
Hirado.hu – Tusványos: vándorbölcsőt adtak át egy ötödik gyermekét váró családnak