Az idei tél első napján mutatták be - a tavaszi átányi helyszíni ünnepség után - Budapesten is az Átány-trilógia magyar nyelven utolsóként megjelent kötetét, melyet a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Néprajzi Múzeum közösen adott ki. Az esemény szimbolikusan a múzeum jelenlegi épületének háromnapos búcsúztató rendezvényéhez kapcsolódott, melynek során a kötetet kedvezményesen meg is lehetett vásárolni. |
A díszteremben rendezett könyvbemutatón elsőként Gönczi Mihály, Átány polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Elmondása szerint a falu a mai napig rendkívül büszke arra, hogy a néprajztudomány két kiváló mestere világhírűvé tette kis Heves megyei településüket. Ráadásul az elmúlt években ismét rendeztek néprajzi gyűjtéseket, és egyedülálló módon három helytörténeti kiállítóhely is látogatható. Különösen büszke a hagyományos átányi parasztgazdaságot bemutató, felújító és továbbéltető „élő paraszti portára”, mely a kutatások során felhalmozott elméleti tudásanyag gyakorlati újrahasznosítását jelenti, emellett jelentős szerepet kap Átány élelmezésében, ugyanakkor munkahelyeket biztosít.
Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy jelen kötet a helyi gazdálkodás grandiózus tudás- és eszközanyagát foglalja össze, ezért néprajzi monográfiaként és a fenntartható ökogazdálkodás kézikönyveként egyaránt értékelhető, melyből a település is profitálhat. Nincs ugyanis még egy olyan falu a Kárpát-medencében, de talán a világon sem, melyről ennyit írtak volna, ráadásul ilyen magas színvonalon.
Máté György, a Néprajzi Múzeum főosztályvezetője, a kiadvány felelős szerkesztője ismertetőjében elmondta, hogy a kötet magyar nyelvű kiadása régi adóssága volt a magyar néprajztudománynak. Az Átány-trilógia első kötete 1997-ben jelent meg Arányok és mértékek a paraszti gazdálkodásban címmel, melyet 2010-ben a Mi, korrekt parasztok... Hagyományos élet Átányon kötet követett. A míves formátumú, szinte albumszerű kivitelezésű könyv megjelenését sajnos egyik szerző sem élhette meg, ezért a kiadás a két jeles magyar néprajzkutató előtti tisztelgés is volt egyben.
A könyvbemutató végeztével ízletes átányi házi süteményekkel kínálták a helyiek a résztvevőket. |