akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Az Első Budapesti Székely Bál

Az Első Budapesti Székely Bál

Február első napján a Duna Palotában rendezték az Első Budapesti Székely Bált – a hagyományoknak megfelelően jótékonysági céllal. Az esemény fővédnöke dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke, védnöke pedig Bíró Ildikó, a Duna Palota igazgatója és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke volt. 

A bálozás Magyarországon és Erdélyben a 19. században vált széles körben népszerűvé, a magyar nemesség, a polgárság és a vidéki élet kiemelkedő eseményévé. A megyebálok mellett az egyesületeknek, a különféle mesterségeknek is saját mulatságuk volt, s a bevételeket gyakran fordították jótékonysági célokra. Az elmúlt években a Kárpát-medencében több kisebb-nagyobb közösség ünnepli ismét együtt a jeles napokat, egyre több a kiváló példa a hagyományok újraéledésének.

A bál teljes bevételét két székelyföldi közösségnek ajánlották fel a szervezők, nevezetesen a Szent Erzsébet Társulásnak, vezetője Bakó Béla Pál ferences atya; valamint az oklándi unitárius közösségnek, Kelemen Lajos Levente lelkész úr vezetésével. Marosvásárhelyen Pál atyának abban szeretnének segítségére lenni, hogy a gondjaira bízott gyermeknek minél tartalmasabb gyermekkor juthasson; Oklándon pedig a különleges Árpád-kori templom halaszthatatlan felújításához kívánnak segítséget nyújtani.

A rendezvény szervezői azon fáradoztak, hogy az Első Budapesti Székely Bál sikere, jó hangulata erősítse az összetartozás érzését, a magyar-magyar összefogást, és fejlessze Székelyföld és az anyaország kapcsolatát. Nem titkolt céljuk továbbá, hogy a jövőben a székely bálok rangos társadalmi eseménnyé váljanak Budapesten.  

Kapcsolódó dokumentumok
Székely Bál összefoglaló
Hírek
2024. szeptember 2.
20 éve az Európai Unióban

Megjelent a Kárpát-haza Szemle 2024. évi különszáma 20 éve az Európai Unióban címmel


A Kárpát-haza Szemle minősített kutatók által lektorált folyóirat; ötödik éve jelenik meg évente két lapszámmal, és az MTA IX. osztályának Regionális Tudományok Bizottsága jegyzi tudományos folyóiratként.


2024. augusztus 19.
Felavatták a felvidéki Esterházy János mártírpolitikus első erdélyi emléktábláját Kolozsváron

Gr. Esterházy János keresztény mártír politikus az egyetemes magyar politika és közélet kivételes személyisége, aki – a felvidéki magyarság parlamenti képviselőjeként – a legnehezebb időkben állt ki a kisebbségi érdekek mellett Csehszlovákiában és a szlovák államban. Bátor, jogvédő kiállása és a zsidótörvények elutasítása miatt egyenlőtlen küzdelmet folytatott mindkét XX. századi totalitárius rendszerrel szemben. Az üldöztetés idején is megőrizte hitét, emberségét, népéhez és szülőföldjéhez való hűségét. Bár többnemzetiségű származása és széleskörű nyugati kapcsolatai révén lett volna lehetősége elmenekülni, a nehézségek ellenére is közössége mellett maradt.


2024. július 26.
VI. INTERDISZCIPLINÁRIS KONFERENCIA A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYARSÁG HELYZETÉRŐL

MÁSODIK FELHÍVÁS


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu