A meghívott vendégeket és előadókat elsőként Babák Mihály, Szarvas polgármestere köszöntötte, beszédében külön kiemelte: a történelmi Magyarország geometriai középpontjában fekvő település vezetőjeként különösen büszke arra, hogy egy Kárpát-medencei magyar összefogással megvalósult projekt zárókonferenciájának házigazdája lehetett a helyi főiskola.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet részéről Dr. Péti Márton elnökhelyettes köszöntötte a jelenlevőket, röviden bemutatva a projekt kutatási témáját, céljait és módszereit. A továbbiakban Békés Megye Kormányhivatalának főigazgatója, Dr. Rákóczi Attila is üdvözölte az eseményen megjelenteket, majd a Gál Ferenc Főiskola részéről Dr. Lipcse Imre dékán és Bíró Gyula képzésfejlesztési igazgató köszöntőit hallhattuk. Az első szekció végén a köszöntők sorát a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Burus-Siklódi Botond zárta.
A következőkben szakmai előadásokra került sor, ahol a projekt részleteibe és eredményeibe nyerhettünk betekintést. Dr. Péti Márton elnökhelyettes ismertette a projekt során tapasztalt adatgyűjtés nehézségeit és a másfél évig tartó kutatómunka legfőbb szakmai produktumait (többek között kutatói hálózat létrehozását, egy Kárpát-medencei adatbázis létrehozását, a külhoni magyar tömbterület-elemzéseit, szakértői interjúelemzéseket, szakpolitikai ajánlásokat).
A közoktatási kutatások eredményeinek egy résztémáját − a végzettség nélküli iskolaelhagyás problémájára irányuló helyzetfeltáró és elemző vizsgálatokat − Dr. Molnár Gergely osztályvezető, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársa mutatta be, hangsúlyt fektetve a szakpolitikai ajánlások megfogalmazására. Őt Dr. Tőzsér Anett szakmai előadása követte, aki felsőoktatási kutatások eredményeiről számolt be, illetve a Kárpát-medencei felsőoktatási szakemberekkel és döntéshozókkal készült félig strukturált interjúk alapján a szakpolitika számára alkalmazható javaslatokat vázolt föl.
A rendezvény harmadik szekciójában egy kerek-asztal beszélgetésre került sor a külhoni magyar pedagógusszövetségek képviselőivel, akik nemzetrészenként ismertették tapasztalataikat, gondolataikat egy-egy témakör mentén: érettségi eredmények, magyar nyelvű oktatás helyzete, jó gyakorlatok adaptálása a lemorzsolódás megakadályozására.
A nap második felében egy zártkörű szakértői műhelymunka zajlott a Kárpát-medencei magyar tömbös területek térszerkezeti, társadalmi-gazdasági és demográfiai szempontból történő tömbkutatás eredményeiről.
Hálásan köszönjük a projektben résztvevő minden partnerünk és munkatársunk jelenlétét, értékes és kitartó munkáját!