akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Bemutatták a csíksomlyói pápai szentmise liturgikus ...

Bemutatták a csíksomlyói pápai szentmise liturgikus eszközeit

A Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Plébánia közösségi házában – sajtótájékoztató keretében – mutatták be a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által, a csíksomlyói pápai szentmise alkalmára kiadott Evangéliáriumot, illetve azokat a liturgikus eszközöket, amelyeket Ferenc pápa használ majd a szertartás alatt.  

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet az Evangéliárium kiadása mellett az eszközök egy részének beszerzését is támogatta. A Gyulafehérvári Főegyházmegyének mostanáig nem volt Evangéliáriuma, amely az egyházi év minden ünnep- és vasárnapi szentmiséjén felolvasandó evangéliumok gyűjteménye.

Az NSKI képviseletében Szász Jenő elnök, míg a pápalátogatás liturgikus bizottságának képviseletében László Attila plébános osztotta meg gondolatait a sajtótájékoztatón, ahol jelen volt továbbá Jánossi Imre zetelaki segédlelkész és Küsmödi Csongor Ignác, a gyakorlati-pasztorális évét Székelyudvarhelyen töltő kispap. Mindketten részt vesznek a csíksomlyói pápai liturgia előkészítésében – az oltár berendezésétől, díszítésétől az áldoztatás megszervezéséig.

László Attila plébános a liturgikus eszközök beszerzésének két legfontosabb szempontját emelte ki: mutassák meg Isten szépségét és azt az egyszerűséget, amely Ferenc pápát jellemzi. Másik céljukként említette, hogy álljon rendelkezésükre megfelelő mennyiségű liturgikus tárgy, amelyeket majd a későbbiekben azzal az örömmel helyeznek oltárra, hogy ezeket használta a Szentatya a csíksomlyói szentmisén.

Szász Jenő, a Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Egyházközség tagjaként vallja: Csíksomlyón megszentelt pillanatoknak lehetünk tanúi, hiszen Szent Péter utóda először látogat főegyházmegyénkbe, jelesül Csíksomlyóra. Az NSKI a nemes ügy és a főegyházmegye mellé állt. Az Evagéliárium remekmű, több példány készült belőle; nem jelölik meg, melyiket használja a Szentatya, mivel szeretnék, ha mindegyiket ellátná kézjegyével, és úgy kapná majd meg az érsekség, a püspökségek és az erdélyi ferencesek.

László Attila plébános elmondta, hogy az oltárra helyezendő, székelyudvarhelyi faragó munkáját dicsérő kereszt cseresznyefából - a corpus hársfából - készült. A római katolikus szentmise két fő részből áll, az ige és az áldozat liturgiájából – részletezte a liturgikus bizottság tagja –, az igeliturgia csúcspontja pedig az Evangélium felolvasása. Az Evangéliáriumot körmenetben viszik majd az oltárra, és a felolvasást követően áldást ad vele a pápa. A továbbiakban az áldozat liturgiájának kellékeit mutatta be László Attila plébános: a pápai oltáron öt kehely lesz, a bíborosok, püspökök áldoznak majd belőlük.

Az aranyozott kelyhek nodusa, fogantyúja ezüst, az áldoztató edények, a cibóriumok, paténák is aranyozottak. A csengő kiemelt pillanatot jelez a szentmisén – a kiscsengők köpenyét a tizenkét apostol alakja díszíti. A szentmise körmenettel indul majd, láthattuk a ministránsok körmeneti gyertyáit, illetve a hét oltárgyertyát – ennyi ég a főpapi szentmiséken az oltáron. Továbbá bemutatta a liturgikus kézmosásnál használandó kancsót, a vizet felfogó tálkát; a tömjénezőt, tömjéntartót. A mallersdorfi ferences nővérek jóvoltából egyszerű és nemes anyagból készültek a szentmise alatt használatos textíliák, a corporálék, a kelyhek alá kerülő kis abroszok: a pallák, azaz kehelytakarók és a kehelytörlő kendők.

A bőrkötéses, míves iniciálékkal ékes Evagéliárium borítójának címerén a kereszt, valamint a négy evangélista jelképe látható, hátoldalán pedig Szent Mihály arkangyal, a Gyulafehérvári Főegyházmegye védőszentje. Az első oldalakon Ferenc pápa, illetve a főegyházmegye címere kapott helyet. László Attila fellapozta az Evangéliáriumot, és a könyvjelzőt a csíksomlyói pápai szentmisén elhangzó evangéliumhoz, az angyali üdvözlethez állította be.

Készült a Székelyhon.ro nyomán

 

Fotók: Veres Nándor

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu