A megjelenteket – közöttük a pályázatban részt vevő gyerekeket, s kísérőiket — Szalipszki Endre főkonzul köszöntötte. „Számomra nagy megtiszteltetés, hogy idén a mi külképviseletünk adhat helyet a díjátadó ünnepségnek. Véleményem szerint ez már olyan hagyománynak nevezhető, ami gyökeret vert Kárpátalján. A rajzok azt jelzik, hogy mi összetartozunk: kárpátaljai és magyarországi magyarok” – fogalmazott a diplomata, majd arra biztatta a jelenlévőket, hogy a mostani második alkalom folytatódjon, a gyerekek jövőre is induljanak, s még többen pályázzanak, csatlakozzanak a remek kezdeményezéshez.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke köszönetét fejezte ki a kárpátaljai külképviseleteknek azért, hogy közreműködésükkel hagyomány teremtődött a magyar zászló és címer rajz- és esszépályázat kapcsán, ugyanis már nemcsak a budapesti döntő eredményeit hirdetik ki, hanem kárpátaljai díjátadáson is részt vehetnek. „Két és félezer pályázat érkezett a Kárpát-medencéből, s ezeknek több mint a fele az elszakított nemzetrészekről, s ez utóbbiak fele, vagyis az összes pályázat negyede Kárpátaljáról jött. Nagy öröm és példaértékű, hogy a legkisebb lélekszámú határon túli nemzeti közösségünk a legelkötelezettebb”– jegyezte meg az NSKI elnöke.
A Rákóczi Szövetség már tavaly is csatlakozott a programhoz. Csáky Csongor főtitkár kifejtette, abban a tevékenységben, amit a szövetség több mint negyed évszázada folytat, a kárpátaljai magyarság is központi szerepet tölt be. A pályázókhoz szólva köszönetet nyilvánított, hogy ilyen nemes témához nyúltak: „magyarságunknak két legfontosabb jelképéhez, a címerhez és a zászlóhoz, ami a leginkább kifejezi azt, hogy a mi identitásunk mihez is kötődik.”
A díjakat Szász Jenő adta át, majd minden kitüntetésben részesült gyermek dedikálta munkáját, melyek a továbbiakban is a konzulátus eskütermét díszítik majd.