akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Első külhoni állomására, Ungvárra érkezett a ...

Első külhoni állomására, Ungvárra érkezett a Boldogasszony kiállítás

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által életre hívott nagyszabású Boldogasszony vándorkiállítás első külhoni helyszínére érkezett. Ungváron a Boksay József Megyei Szépművészeti Múzeumban június 17-én, helyi idő szerint 17 órakor ünnepélyes keretek között nyílt meg a tárlat. A kiállítás-sorozat fővédnöke Áder János, Magyarország köztársasági elnöke. 

A Kárpát-medence és a diaszpóra ötvenöt kiemelkedő magyar művészének Szűz Mária ábrázolását felvonultató tárlat célja a nemzet megmaradásának zálogát jelentő keresztény hit és nemzeti értékrend felmutatása, az alkotók egyéni olvasatában való megjelenítése.

 

A Vándorkiállítás az anyaországból indult, június 7-ig volt megtekinthető a Várkert Bazár Déli Palotájában. Külhonban először Kárpátalján mutatkozik be, Ungvár után Beregszászra költözik, majd Erdély felé folytatja útját, majd - a tervek szerint három év múlva – az egész Kárpát-medencét és a nyugati magyar közösségeket bejárva tér vissza Budapestre.

 

Az ungvári kiállítás megnyitó rendezvényén részt vett a kiállító művészek közül Erfán Ferenc, a tárlatnak helyet biztosító múzeum igazgatója, valamint Kopriva Attila, Magyar László és Molnár János festőművészek. Köszöntőt mondott Bacskai József ungvári magyar főkonzul, ünnepi beszédet  mondott Nm. és Ft. Majnek Antal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke, majd Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke is köszöntötte a résztvevőket. A kiállítást Erfán Ferenc nyitotta meg.

 

„Szent István népe több mint ezeregyszáz éve tisztelettel és gyermeki szeretettel, ragaszkodással fordul a Boldogasszony oltalmáért, a Szűzanya segítő közbenjárásáért, mint ahogyan teszik szomszédunkban, a háború és a gazdasági válság árnyékában élő ukrán testvéreink” – fejtette ki Bacskai József, aki kifejezte abbéli reményét, hogy a rendezvény is hozzájárul Ukrajnában a nyugalom megteremtéséhez, a népeink közötti kapcsolatok elmélyítéséhez, amely közös európai célunk és érdekünk.  

 

Az útravaló, amely a kiállítás üzenete is számunkra - fejtette ki Majnek Antal püspök - a következő: „amikor Kánában probléma merült fel a lakodalomban, az emberek Szűz Máriához fordultak a bajban, ő pedig Jézus felé irányította őket. Egyszerű iránymutatást adott, bármit mondjon fia, hallgassanak rá. Ez a helyzet a Mária-ábrázolások üzeneteivel is, ha azok Jézus felé vezetnek, biztosan hitelesek lesznek.”

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu