Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese ünnepi beszédében felidézte Tamási Áron gondolatát, mely szerint azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne. „Tamási Árontól kaptuk ezt az otthont a hazával és egyben létezésünk végső értelmével összekötő közismert gondolatot. Keresztes Lajos – akit a nagy székely író egykor a kedvesség mintaképének nevezett és a népdal naivságához hasonlított - otthon volt Budapesten és otthon volt a világ számos helyszínén is, ahol fizikai ereje mellett eszét, leleményességét és bátorságát is megmutathatta a nagyvilágnak. Igazán otthon azonban csak a Sóvidéken, Alsósófalván volt, ahová most jelképesen is hazatért. Végső hazatérésére azonban csak szíveinkben és lelkünkben kerülhet sor, amelyet talán sokak számára éppen ez a mai nap hozhat el” – fogalmazott Fráter Olivér.
Parajdon ugyancsak ünnepi megemlékezésre és az olimpiai bajnok birkózó, Keresztes Lajos emléktáblájának felavatására került sor. Pünkösdvasárnap óta a helyi általános iskola sportterme Keresztes Lajos nevét viseli. Az ünnepi eseményen részt vett Németh Szilárd szövetségi elnök vezetésével a Magyar Birkózó Szövetség küldöttsége, Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese, valamint a Magyar Olimpiai Akadémia delegációja is.
„Hiszek abban, hogy voltak, vannak és lesznek hőseink, akár a csatatereken a haza védelmében, akár idegenben a nemzet védelmében, akár a sport terén a székely virtust felmutatva” – fejtette ki a névadó ünnepségen Keresztes Lajost méltatva Bokor Sándor, Parajd község polgármestere.
„Azt kívánom a székelységnek, hogy folytassák azon tevékenységüket, amely a mai napot jellemezte, hiszen kétszer is összefogtak, emléket állítva Keresztes Lajosnak, akire méltón lehetnek büszkék, és akinek az élete minden magyarnak és minden székelynek példát jelenthet. A sportoló soha nem adta fel, pedig sokszor került nehéz helyzetbe, senkit nem bántott meg, nem okolt másokat a problémákért, hanem erején, tudásán, büszkeségén és tenni akarásán keresztül tudta magasabb szintre emelni magát” – hangsúlyozta Németh Szilárd.
Az emléktábla leleplezése után a helyi egyházi vezetők áldása, koszorúzás, majd a székely himnusz eléneklése következett. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára átnyújtotta intézménye zászlaját az általános iskola vezetőségének. Végül az érdeklődők az újonnan elnevezett sportteremben a csepeli és korondi gyermekek birkózó bemutatóját tekinthették meg.
Az eseményről készült videó összefoglaló megtekintése: