akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Erdélyi érettségi ellenszélben

Erdélyi érettségi ellenszélben

2019. december 6-án – a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az Orbán Balázs Intézet Egyesület szervezésében – a hét éven át megszervezett alternatív érettségi felkészítők programzáró rendezvényére került sor a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban.

 

A felkészítők elsődleges célja az volt, hogy a székelyföldi és partiumi magyar diákok romló érettségi átmenési eredményeit a két legnehezebb tantárgy, a román nyelv és irodalom, illetve a matematika iskolán kívüli, interaktív tanfolyamok keretében zajló korrepetálásával javítsák. Ezáltal érezhetően nőtt a székelyföldi diákok körében az átmenési és a felsőoktatási továbbtanulási arány.

Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a programot hét éve indította el az NSKI és az OBIE, a négyezer résztvevő fiatal kimagasló vizsgaeredményei már önmagukban legitimálják a programot, melynek folytatása feltétlenül indokolt lenne. Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási igazgatója hangsúlyozta, hogy ami a magyar költségvetésnek diákonként néhány tízezer forint, az a résztvevők számára talán a sikeresebb jövőt, a magyar megmaradást jelenti.

Molnár Gergely, az NSKI osztályvezetője a felkészítő program összesített tudományos eredményeit ismertette és bemutatta az intézet által szerkesztett Erdélyi érettségi ellenszélben című kiadványt is, amely nyomtatva és online formában is elérhető. Rávilágított, hogy a Székelyföldön élő magyar középiskolások tanulmányi és érettségi eredményeinek romlása nemzetstratégiai probléma. Az érettségi bizonyítvány ugyanis a szülőföldön maradás és a magyar nyelvű felsőoktatás szempontjából is fontos, hiszen a drasztikusan csökkenő tanulólétszám mellett a főiskolák, egyetemek számára létkérdés, hogy hány olyan leérettségizett diák van, aki felsőoktatási intézménybe felvételizhet. Bemutatta továbbá, hogy a román oktatásügy egyre szigorúbb elvárásai miatt az átmenési eredmények – különösen Hargita megyében – a felkészítők sikeressége ellenére is romlanak.

A köszöntőket követően a programot lebonyolító partnerszervezetek beszámolói következtek az elmúlt évek tapasztalatairól és a program eredményességéről. Román nyelv és irodalom felkészítőre lényegesen többen jelentkeztek, mint matematikára, ami összhangban áll a sikertelen vizsgázók arányával. A program olyan népszerű volt, hogy rendszeres volt a túljelentkezés. Az idei, nyolcadik évfolyamon, mivel immár önköltséges lett a képzés, kevesebb a résztvevő, de így is tovább zajlik a program. A délutáni érettségi felkészítők eredményességét jelzi az is, hogy amelyik diáknak nem sikerült elsőre a megszerezni az elégséges jegyet, annak a pótvizsgán, második próbálkozásra ez mégis valósággá vált.

Tódor Erika Mária, a Sapientia EMTE egyetemi docense a hatékony nyelvoktatás lehetőségeit ismertette a finn oktatási struktúrák alapján, Geréb László, a REGA egyesület elnöke pedig az érettségi felkészítőkkel kapcsolatos legújabb kutatásaik eredményeiről számolt be, izgalmas megállapításokat téve a mai fiatalok tanulási stratégiáival és jövőképével kapcsolatosan. Végül Ilyés Ferenc kettős titulusban, a SZÉK igazgatójaként és a MAGOK Egyesület részéről az érettségi felkészítők lehetséges jövőképét és a román állam által finanszírozott ROSE-programot elemezte.

A Sóvidék Tv riportja: https://www.youtube.com/watch?v=UmMEjfKIr1s

További részletek: https://szekelyhon.ro/aktualis/het-eve-indult-most-lezarult-az-ingyenes-erettsegifelkeszito-program

A kiadvány összefoglaló változata:

http://nski.hu/admin/data/file/20191209/kutatasijelentes_erettsegi_fuzet.pdf

A kiadvány részletes változata:

http://nski.hu/admin/data/file/20191209/kutatasijelentes_erettsegi.pdf

 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu