akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Falevelek lehullottak - I. Világháborús Konferencia

Falevelek lehullottak - I. Világháborús Konferencia

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum, valamint az NSKI-Őrvidék Ház - a Nagy Háborús Emlékév 2015 rendezvénysorozat részeként - Szombathelyen rendezte meg azt az I. Világháborús konferenciát, melynek védnökei Hende Csaba országgyűlési képviselő és Szász Jenő, az NSKI elnöke voltak.

 
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke megnyitójában személyes hangvételt ütött meg, amikor kiemelte, hogy nagyszülei is szolgáltak a második világháborúban. Elmondta: évente egyszer hazaküldték a katonákat, majd a feleségek felerősítették a férjeiket és évente szülték a gyerekeket. "Éppen azért vállaltam évente újabb gyereket, mert nem tudtam, hogy még egyszer hazajön-e a férjem" – idézte nagymamáját Szász Jenő, aki azt is hozzátette, hogy az édesanyák otthon lettek hősök és ezért tudott fennmaradni ez a nemzet. "Intézetünk dolga, hogy ne csak a mai Magyarországban gondolkodjunk, hanem a szomszédos elszakított közösségekben is ápoljuk hagyományainkat. A magyar jövő az élő valóság, melyhez a felmenőink emlékének őrzésével is hozzájárulunk" – tette hozzá az NSKI elnöke. 
 
Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese "Az 1918-19. évi katonai összeomlás és a Székely Hadosztály harcai" című előadásában Tisza Istvánt idézte meg, aki 1918. október 17-i parlamenti beszédében elsőként mondta ki, hogy "ezt a háborút elveszítettük". Az elnökhelyettes többek között kitért a XIX-XX. századi román irredenta mozgalmak Erdélyt elszakítani kívánó törekvéseire és az 1916-os román betörés okozta társadalmi és gazdasági következményekre. Előadásában bemutatta az úgynevezett őszirózsás forradalom előtti katonai helyzetképet és a Magyar Nemzeti Tanács politikai magatartását, valamint kitért a román katonai megszállás gyakorlatának bemutatására. A Székely Hadosztály Királyhágó-körüli harcaira vonatkozólag pedig elmondta: "A Székely Hadosztály hatékony ellenállását az tette lehetővé, hogy az nem ideologiáért, hanem területért harcolt. Katonáinak motívációját pedig alapvetően - a '16-os román betörés emlékein alapuló - szülőföld elvesztésének fenyegető veszélye jelentette."
 
Ezt követően Mihály János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársa az "I. világháború egy székely katona szemével" címmel Ajtay János tartalékos zászlós visszaemlékezéseiből mondott el részleteket, majd Jagadics Péter nyugállományú alezredes, a „Szombathely Katonatörténeti Kiállítás” kurátora vette át a levezető elnöki feladatokat és rögtön át is adta szót Hende Csaba országgyűlési képviselőnek, aki ,,Múlt és jelen – az I. Ferenc József laktanya története”  címmel tartott előadást. 
 
A személyes vonatkozások megemlítése után bemutatta a kor építészóriásait. Elhangzott, hogy akárcsak a budapesti Néprajzi Múzeum, a laktanya is Hauszmann Alajos tervei alapján lett felépítve, a Vas vármegye közgyűlésének 1881. május 16-i döntése nyomán. Az építkezésre kiírt pályázatot egyébként Jirászek Nándor és Krausz Lipót nagyvállalkozók nyerték el. Az alapkőletétel 1888. április 18-án történt meg. A 40 épületet 800 munkás 1889. október 15-re építette fel, majd 1889. október 22-én szentelték fel a laktanyát.Az ünnepi menüben barna leves (rántott leves) rántott omlettel, rajnai lazac tartár mártással, fácán káposztában, és 2 szivar, valamint 1 liter bor is szerepelt.  
 
 A konferencia záróakkordjaként "Székely katona az I. világháborúban” címmel a székelyudvarhelyi Kováts Fényképészet I. világháborús fényképeinek kiállítását Szász Jenő nyitotta meg, a képeket pedig ifj. Kováts Árpád mutatta be. A kiállítás december 8-ig látogatható.
 
 
Falevelek lehullottak - I. Világháborús Konferencia
Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu