akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Falugondnokság határok nélkül – műhelymunkák a ...

Falugondnokság határok nélkül – műhelymunkák a falugondnoki szolgálat megújítása érdekében

„A változás nem úgy következik be, hogy változásra készteted magad, hanem úgy, hogy tudatosítod: mi az, ami nem működik.” – állt a gondolat azon a cédulán, melyet Radics László, Répceszemere polgármestere osztogatott útravalóul a Falugondnokok Vas és Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesülete által szervezett műhelymunka során.

Az üzenet lehetett volna annak a két műhelymunkának is a fő vezérgondolata, melyeket március 8-án Mezőhegyesen, illetve március 23-án, Répceszemerén tartottak arra a kérdésre keresve a választ, hogyan változtak a Kemény Bertalan-i gondolatok a falu- és tanyagondnoki szolgálatok létrehozása óta, s melyek azok a dolgok, amik nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy az amúgy is jól működő hálózat még eredményesebben tevékenykedhessen a jövőben.

E célt szolgálja a transznacionális együttműködésben megvalósuló EFOP-5.2.2-17-2017-00004 azonosítószámú „Falugondnokság határok nélkül – A falugondnoki szolgáltatás megújításának lehetőségei hálózati együttműködések által” című projekt, melynek kutatási tevékenységét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai végzik el az elkövetkező két évben, az anyaország mellett Erdélyben és Délvidéken, az ottani partnerszervezetek bevonásával. A projekt további célja, hogy a külhonban tapasztalható jó gyakorlatok feltárásával és hazai adaptálásával újítsák, javítsák a hazai tanya- és falugondnoki szolgálatok hatékonyságát.  A konzorciumi együttműködés keretében megvalósuló projekt gazdái a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete, illetve a Falugondnokok Vas és Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesülete működésüket tekintve két évtizedes múltra tekintenek vissza.

A március 8-i mezőhegyesi, illetve a március 23-i répceszemerei műhelymunkán a Nemzetstratégiai Kutatóintézetet Schwarcz Gyöngyi osztályvezető és Lovász Gergely tervező-elemző referens képviselte. A falugondnoki szolgálat aktuális szakmai kihívásairól, problémáiról való anyaggyűjtés mellett Schwarcz Gyöngyi ismertette a tervezett kutatás témáját, illetve módszertanát.

A falugondnoki szakma körében, nagyrészt kvalitatív módszerekkel (kérdőíves és félig strukturált interjú) végzett kutatás eredményeit egy összefoglaló kutatási jelentés tartalmazza majd, mely alapján a hazai tanya- és falugondnoki szolgálat megújítását szolgáló javaslattételi anyag is születik a szakmapolitika számára.

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu