akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Határon átívelő gyógynövényes hálózat épül magyarországi ...

Határon átívelő gyógynövényes hálózat épül magyarországi és felvidéki résztvevőkkel

A gyógynövény ipar szereplőinek határon átnyúló hálózati együttműködésére az INTERREG V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Programban 352 ezer euró költségvetéssel (ebből 299 204 euró megítélt uniós támogatással) nyert pályázatot a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI), a Rába - Duna - Vág Európai Területi Társulás, a Regionális Fejlesztési Ügynökség, Nagykapos és Vidéke Társulás.

Ennek keretén belül a felek június 1-2. között a zánkai Gyógynövény-völgy Látogató- és Oktatóközpontban tettek szakmai látogatást. A tanulmányút résztvevői között egyaránt voltak magyarországi és szlovákiai gyakorló gyógynövénytermesztők, gyógyászattal foglalkozók, mérnökök, borászok, vidékfejlesztési szakemberek, szakújságírók, mezőgazdasági termelők, erdei gyümölcsből készült nektár készítésével foglalkozók, vállalkozók, de olyan érdeklődők is, akik gyógynövény termesztéssel vagy feldolgozással még csak ismerkednek. Akik az egymás közti, valamint aktív szakmai kapcsolat és tapasztalatcsere lehetősége miatt döntöttek a találkozó megszervezésére.

„A gyógynövénynek óriási hagyománya volt korábban, hiszen évezredes gyógyászati alapanyag. A szintetikus szerek viszont egyre negatívabb hatással vannak a gyógynövények megbecsülésére, pedig hatalmas gazdasági potenciál rejlik az ágazatban. A projektbe bekapcsolódó felek éppen ezért gondolták úgy, hogy ennek a tendenciának a javítására belevágnak ebbe a kezdeményezésbe, mely során nem titkolt célunk, hogy a gyógynövénnyel foglalkozók népes táborát összegyűjtsük, integráljuk és összekössük egymással. A projekt egyik fontos eleme éppen ezért az a felhalmozott tudás egymással való megosztása és tapasztalatok cseréje, ami a Kárpát-medencei gyógynövényvertikumot jellemzi. Ennek részét képezik az oktatás jellegű tanulmányutak is, amelyeknek feladata felmérni a gyógynövény-gazdálkodás lehetőségeit, feltételrendszerét, turisztikai öko-lehetőségeit, de betekintést nyerni általánosan a gyógynövényipar széles mezsgyéjébe, úgy az állattartás, mint a borászat és minden ide tartozó szakirányzatban” – mondta el Ugrai András projektmenedzser.

Az érdeklődőket Takács Tamás a központot üzemeltető SF Alapítvány kurátora üdvözölte, majd először elméletben mutatta be a gyógynövények termesztését, gyűjtését, gyógyhatásuknak felhasználási lehetőségeit. Előadásában kitért a mai kor gyógynövényekkel szembeni elvárásaira, lehetőségeire. Majd megtekintették a 7000 m2-es gyógynövényes kertet, ahol a Kárpát-medence teljes gyógynövény spektrumából 500 féle terem meg, ebből 400 a Balaton-felvidéken, Káli-medencében, vadon is megtalálható. A gyógynövény ágyások mellett kialakítottak egy kakukkfűvel beültetett relaxációs gyepet, egy tavirózsákkal borított tavacskát is, amelyek alkalmassá teszik a kertet nemcsak a tanulásra, hanem a kikapcsolódásra is. A Látogatóközpont része egy feldolgozó manufaktúra is, ahol az évszaknak megfelelő gyógynövények szárítását, majd tárolását végzik, amelyet szintén meg lehetett tekinteni. A tároló helyiségben 500 féle különböző gyógynövényt tart a Központ, ami lehetőséget teremt többféle betegség megelőzésére, gyógyítására alkalmas keverék elkészítésére. Ráadásul a Gyógynövény-völgy génbankot is működtet az utókor számára is elérhetőek legyenek ezek a természeti kincsek.

A szakmai program részét képezte továbbá a Gyógynövény-völggyel szoros együttműködésben dolgozó Tomajvin Aklan pincészet meglátogatása, ahol egyedülálló gyógynövényes borok készülnek. Itt többnyire a központból származó, speciálisan válogatott, gyógynövénykeverékek áztatásával készülnek a borok. A bor általános kedvező élettani hatásán kívül, a benne oldott növényi eredetű hatóanyagokkal együtt fejti ki pozitív hatását a szervezetre.Majd hasonló gyógynövénytúrát tettek Monoszlón, ahol az ott előforduló gyógynövényekkel ismerkedhettek meg a résztvevők, végül pedig a méltán híres dörgicsei Levendáriumot is hasonló célzattal keresték fel. A levendula major Felső-Dörgicse ikertemplomának romjai közvetlen közelében található, mely szemet gyönyörködtető látvány kínál az ott megfordulóknak. A háromhektáros telephelyen a levendula termesztés a biogazdálkodás elvei érvényesülnek (vegyszer, műtrágya és gyomirtó mentes).

A látogató szakemberek megismerkedhettek a helyben termesztett levendulák jellegzetességeivel, de kézműves műhely és terepgyakorlat is tarkította a programot, mely keretén belül szakmai előadások hangzottak el illóolaj, kozmetikai termékek, aromaterápia témakörben, és helyben készült speciális termékkóstoló sem maradt el.

A program végül a tihanyi családi szabadidőparkban zárult. Itt a program résztvevői aktívan közreműködtek a levendulás eperlekvár bográcsban való főzésében.

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu