A Planning4U a magyar-román-ukrán határrégió, s különösen annak kárpátaljai kistérségeit célozza. A háború következtében Kárpátalja Ukrajnán belüli szerepe jelentős mértékben felértékelődött, hiszen – annak legnyugatibb megyéjeként – az ország legbiztonságosabb régiójává vált. Kárpátalja a konfliktus kirobbanása óta eltelt három évben nagyfokú társadalmi-gazdasági átalakuláson ment keresztül, így – többek között – erőteljes migrációs folyamatok jellemezték, számos belső ukrajnai vállalat helyezte át ide székhelyét, illetve gyártását, termelését, melynek köszönhetően gazdasága – terepi tapasztalatok alapján és az országos tendenciákkal ellentétben – növekedési pályára állt. A régió mára – nemcsak földrajzi értelemben – Ukrajna Nyugat kapujává vált.

Az orosz-ukrán háború – térséget érintő – társadalmi-gazdasági hatásainak vizsgálatára, az ukrajnai közigazgatási reform következményeire, a határ menti régió fejlesztési irányvonalainak kijelölésére és a határokon átnyúló együttműködések ösztönzésére fókuszáló kezdeményezés az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021-2027 Program társfinanszírozásával (a teljes uniós hozzájárulás összege: 600 327,63 EUR) valósul meg a projekt 2026. december 31-i zárásáig.
A rendezvény a résztvevők regisztrációjával kezdődőtt, majd beszédet mondott Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár–Bereg Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Babják Zoltán, a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának elnöke és Beregszász polgármestere, Szabóné Cap Andrea, a Tisza ETT igazgatója, illetve Szász Jenő miniszteri biztos, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, aki Teréz anya azon gondolata köré fűzte fel mondandójának lényegét, hogy: „Érezhetjük úgy, hogy amit teszünk, csepp a tengerben. Enélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb lenne a tenger.”
A projekt átfogó célja – válaszul az intézményi kapacitások hiányosságaira és az ukrán közigazgatási reform, a koronavírus járvány, valamint a háború okozta kihívásokra – a magyar-román-ukrán határ menti régió határokon átnyúló területfejlesztési terveinek és hatásvizsgálatainak az elkészítése. A projekt hálózata és közös fellépései fokozzák majd a régiók közötti együttműködést, a tudásátadást, valamint a jogi akadályok és egyéb kihívások felszámolását – ismertette a projektet bemutató Dr. Péti Márton szakmai vezető, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese.
A projekt eredményeként 14 kárpátaljai kistérségi fejlesztési terv jön létre, amelyek megfelelő alapot nyújtanak majd a résztvevő helyi hatóságok számára a jogszabályban előírt tervdokumentumok elkészítéséhez. Szatmár megyében kidolgozásra kerül továbbá 3 olyan településnek a fejlesztési terve is, melyek a régió Magyarországgal határos területén fekszenek. A projekt során elkészített fejlesztési tervek és hatástanulmányok szintézise pedig segíteni fogja a jövőbeni közös tervezési tevékenységeket a programterületen és általában véve az EU-ban.
A rendezvény sajtótájékoztatóval zárult, a fotógaléria, illetve további médiamegjelenések alább láthatók, olvashatók:
https://www.youtube.com/watch?v=LxTcpGlmCoo
https://www.youtube.com/watch?v=eKJ6tCJx15c
https://m.youtube.com/watch?v=5GVDgshct-A
https://next.huskroua-cbc.eu/launch-of-the-planning4u-project-strengthening-cross-border-cooperation/
https://www.nyiregyhaza.hu/post/planning4u-uj-fejlesztesi-program-segiti-a-hatar-menti-regiokat-2025-03-07
https://www.hirstart.hu/hk/20250311_uj_fejlesztesi_program_segiti_a_hatar_menti_regiokat
https://ziare.com/satu-mare/stiri-actualitate/un-nou-proiect-transfrontalier-implementat-de-judetul-satu-mare-9072726
https://mti.hu/nemzeti-kozlemenytar/2025/02/04/hu-ro-ua-hatarterseg-helyi-kozossegeinek-egyuttmukodese-kozos
Ez a cikk az Európai Unió pénzügyi támogatásával készült. Tartalma kizárólag a Nemzetstratégiai Kutatóintézet felelőssége, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.