akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > I. Kárpát-medencei Pedagógus Módszertani Fórum  ...

I. Kárpát-medencei Pedagógus Módszertani Fórum Közoktatási Záróképzés Székelyudvarhelyen

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet EFOP-3.10.1-17-2017-00002 „Az oktatási struktúrák Kárpát-medencei makroregionális együttműködését támogató kutatások” projektjéhez kapcsolódó záróképzést bonyolított le 2019. május 24-25-én a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban, amelynek során pedagógusok és kutatók mutatták be a projekt eredményeit, jó gyakorlatait a részt vevő mintegy 60 pedagógusnak.

A képzés a projekt eredményeit az alábbi főbb tématerületek köré építve mutatta be: a felsőoktatásra és a köznevelésre hatást gyakorló tényezők; a diákok és a hallgatók határon átnyúló mobilitása; csoportos rövid tanulmányutak; végzettség nélküli iskolaelhagyás; duális képzések, valamint az oktatási intézmények és a munkaerőpiaci szereplők kapcsolata.

A képzés a fentieken túl olyan ismereteket is átadott, mint például a tanulói mobilitás serkentését ösztönző tevékenységek; a tanulók fejlődési szükségleteihez illeszkedő, differenciált fejlesztések; mentoráció, tanácsadás; érettségi felkészítők; az egyetemi pályaválasztást és hallgatói bentmaradást segítő programok; a munkaerő-piaci belépést segítő programok; a kiemelt tehetségek támogatása; tematikus tanulmányutak.

A rendezvényt a házigazda részéről Ilyés Ferenc nyitotta meg, majd Szász Jenő, az NSKI elnökének, Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármesterének és Görbe Péter, Hargita megye oktatási főtanfelügyelőjének köszöntőjét követően Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség elnöke tartott nyitóelőadást, amelyben kiemelte az erdélyi magyar közoktatási rendszer kihívásait, fejlesztendő területeit. Ezt követően Tóth Sándor, az EMET képviseletében a Határtalanul Program eredményeit mutatta be, Bíró Gyula, a SZEGEPI igazgatója pedig a pedagógus továbbképzési programjaikra hívta fel a figyelmet. 

A program Péti Márton, az NSKI elnökhelyettese moderálásával kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, amelynek során a külhoni pedagógusszövetségek képviselői, Burus-Siklódi Botond, De Negri Ibolya, Szoták Szilvia, Hack László osztották meg tapasztalataikat a korai iskolaelhagyás jó gyakorlatairól.

A május 24-i program utolsó részében Bali János, az NSKI igazgatójának moderálásával „Iskolák a határ két oldalán – a jó gyakorlatok bevezetését segítő mentoráció, tanácsadás” címmel három előadást hangzott el. Molnár Gergely, az NSKI közoktatási témavezetője „A korai iskolaelhagyás elleni jó gyakorlatok a Kárpát-medencében” címmel ismertette az NSKI kutatási eredményeit. Ezt követően Baksa Brigitta néprajzkutató a néphagyományok szerepét emelte ki a lemorzsolódás csökkentésében. Tőzsér Anett, az NSKI témavezetője a közoktatási döntéshozó szakértőknek a Kárpát-medencei közoktatás helyzetéről megfogalmazott véleményeit foglalta össze.

A május 25-i program Marunák Mária interaktív módszertani előadásával folytatódott, amelynek célja volt rámutatni arra, hogyan tudjuk növelni a Kárpát-medencei fiatalok eredményességét a közoktatásban. Az előadó elmondta, hogy a lemorzsolódás csökkentése érdekében elengedhetetlen a tanulási zavarok megelőzését célzó adekvát fejlesztés, az innovatív és célirányos motiválás, az önszabályozó tanulás kialakulásának támogatása.

A második blokkban Puskás Attila moderálásával kerekasztal beszélgetésre került sor a Kárpát-medencei tanulói mobilitás serkentését ösztönző tevékenységek, a mobilitási minták és a tehetséggondozási jó gyakorlatok témakörében. A beszélgetésen Ágyas Réka szociológus, Bíró Enikő egyetemi docens, Ilyés Ferenc igazgató, Szoták Szilvia és Zsombori Zoltán szakértők osztották meg e témákkal kapcsolatos tapasztalataikat.

A harmadik blokkban Molnár Gergely moderálásával három előadó beszélt a tanulók fejlesztési szükségleteihez, élethelyzetéhez, igényeihez illeszkedő, differenciált fejlesztések megvalósításának támogatásáról. Porsche Éva igazgatónő a tanulmányutakról, Nagy-Galaczi Hajnal igazgatónő a táboroztatásról, Lukács Zoltán igazgató a digitalizáció jelentőségéről tartott előadást.  

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu