A kiskunhalasi Csipke Hotel konferenciatermében dr. Döme Ottó egyesületi elnök köszöntötte a jelenlevőket, köztük Balázsfi Csabát, Nyirő József unokáját.
A szakközépiskola tanulóinak rövid műsorát követően beszédek hangoztak el. Először Bányai Gábor, a térség országgyűlési képviselője szólt a jelenlevőkhöz, majd a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Szakközépiskola és Gimnázium igazgatója, Téglás László. Mindketten kiemelték az erdélyi írók művészetének fontosságát és azt, hogy a jövő nemzedékének milyen nagy szerepe van abban, hogy magyarságunk, kultúránk fennmaradjon. Báró Kemény János unokája, Kemény Endre nem tudott jelen lenni, így levélben tolmácsolta szavait az ifjúsághoz és a szervezőkhöz.
A versenyt Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy a rendezvény már biztos alapokon nyugvó visszatérő fóruma a Kárpát-haza magyar életének.
A nyelv, amin beszélünk különleges, egyedi ősnyelv nemcsak Európában, de a világ összes nyelvének sorában is. A magyarság önmeghatározásának, identitásrendszerének is egyik legfontosabb pillére a történelmi emlékezet mellett – fogalmazott az elnökhelyettes, hozzátéve, hogy az erdélyi irodalom kétségtelenül a trianoni leszakítás nyomán nyert új, sajátos hangsúlyokkal virágzott ki a két világháború között, legmarkánsabban éppen a helikoni nemzedék derékhadának munkássága nyomán.
Idén is két korcsoportban mérkőztek meg a tanulók.
Az általános iskolások 19-en versenyeztek, közülük 10-en érkeztek a határon túlról. Nyirő József Isten igájában című művéből olvastak fel részleteket az Osváth Emese, a budapesti Városmajori Gimnázium és Kós Károly Általános Iskola tagintézmény vezetője által elnökölt neves tagokból álló zsűri előtt.
A középiskolások Kós Károly Az országépítő című regényéből vett részleteket tolmácsolták. Tizenöten versenyeztek, közülük 4-en érkeztek a határon túlról. Az ugyancsak jeles szakemberekből álló zsűri elnöke Gergely Felícián, író, könyvkiadó; a Bartók Béla Unitárius Egyházközség világi vezetője volt.
A közel másfél órás versengés után megszületett a végeredmény. Valamennyi diák a támogatók által összeállított könyvjutalomból álló csomagot vehetett át.
Az általános iskolások között Tabajdi Anna Borbála, a kiskunmajsai Szent Gellért Katolikus Általános Iskola tanulója végzett az első, helyen. Őt követte Noszkai Ágnes, a felvidéki Bátorkesziről, illetve Gombkötő Katalin, a keceli II. János Pál Katolikus Általános Iskola diákja.
A középiskolások között Szűcs Csaba Ákos, a kiskunhalasi KSZC Humán Szakképző Iskola tanulója bizonyult a legjobbnak. A képzeletbeli dobogó második és harmadik fokán Bényi Luca Pálma, a kiskunhalasi Bibó István Gimnázium diákja és Horváth Kata, a bajai III. Béla Gimnázium tanulója állhatott.
A színvonalas verseny zárásaként dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek szólt a jelenlévőkhöz, majd a résztvevők megkoszorúzták az Erdélyi Csillagok Fáját.
Forrás: Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület
|