akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Idén ötödik alkalommal került megrendezésre a ...

Idén ötödik alkalommal került megrendezésre a Budapesti Székely Bál

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet idén ötödik alkalommal rendezte meg a Budapesti Székely Bált. A rendezvényen köszöntőt mondott Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Tarlós István főpolgármester, Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke. A közönség ezenkívül megtekinthette Székelyudvarhely bemutatkozó kisfilmjét, az Udvarhelyi Néptáncműhely: Apám tánca című produkcióját, és sor került a tiszteletbeli székely címek átadására is.

A nemzeti önazonosságra vigyázni kell – hangsúlyozta beszédében az Országgyűlés elnöke. Kövér László a rendezvény fővédnökeként kiemelte: ezen az estén a székely főváros, Székelyudvarhely és a nemzet fővárosa, Budapest szíve együtt dobbanhat. Emlékeztetett Illyés Gyula egy 1972-es feljegyzésére, melyben arról az élményéről írt, hogy egy magyarországi egyetemi felvételi vizsgán senki nem tudta, milyen nyelven beszélnek a székelyek. Mint azonban hozzátette, a magyarság erősebbnek bizonyult, mint az “országfoglaló és tudatmérgező megszállók”, így 1990-ben sikerült lezárni a kommunista rendszert, majd 2010-ben a posztkommunizmust is.

Tarlós István főpolgármester, az est védnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a székely zászló évek óta ott leng a főváros két legfontosabb épületén: az Országházon és a városházán. A városvezető szerint ez a rendezvény több, mint egy bál, mert szól a jótékonykodásról és ami még fontosabb: a nemzeti összetartozásról is. Tarlós István hosszan sorolta azokat a művészeket, tudósokat, közéleti és történelmi személyiségeket, akiket a székelyek a magyar nemzetnek adtak, hangsúlyozva: a székelyek a magyarság elválaszthatatlan része.

Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere elmondta, hogy a közös ünneplés lélekemelő pillanataiban a székely szellemiség egy kicsit erősebben járja át a nemzet fővárosát. Szász Jenő, a bált szervező Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke közölte, hogy a korábbi évekhez hasonlóan az est teljes bevételét jótékonysági célra, idén a marosvásárhelyi Szent Erzsébet Társulás, az oklándi unitárius közösség, a Lókodi Ifjúsági Alapítvány, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat, valamint a Tiszasalamon Ifjúságáért és Faluközösségéért Jótékonysági Alapítvány számára ajánlották fel.

Forrás: MTI

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu